Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus alustab koostööd Tallinn Music Week festivaliga

25. märtsil algaval Tallinn Music Weekil saab muusikaga kõrvuti kogeda kunsti. Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) ja Tallinn Music Weeki koostöös lisandub festivali rida spetsiaalseid üritusi avamaks kohalikud kunstipinnad muusikapublikule ning loomaks uusi võimalusi sünergiaks kaasaegse kunsti ja muusika vahel.

 

Tallinn Music Week (TMW) on üks olulisemaid uue muusika sündmusi ning üha täieneva elustiili-spektriga linnafestivale Põhjamaade ja Balti regioonis. Üle 200 kohaliku ja rahvusvahelise esinejaga kontsertkavaga ning mahuka alamfestivalide programmiga festivali uueks osakuks on tänavu arenduskeskuse korraldatav kunstiprogramm TMW Kunst. Eriprogrammi raames esitletakse pikendatud avamisaegadega galeriiõhtut Tallinna Teisipäev, toimub kunstifilmi “Muuseumitunnid” erilinastus Tallinna Kunstihoones ning TMW programmi Jutud lisanduvad kunstiteemad ja –tegijad.

 

Teisipäeval, 24. märtsil aset leidval Tallinna Teisipäeval osaleb 6 galeriipinda – EKA galerii, Rundumi projektiruum, Tam galerii, Temnikova & Kasela galerii, Vaal galerii ja uus galeriiprojekt Fahle galerii. Noori kunstnikke tutvustavad EKA galerii ja Rundumi projektiruum kus esitlevad oma teoseid vastavalt Helena Keskküla ja Art Nõukas ning Mari-Leen Kiipli, Art Nõukas, Kristin Reiman ja Tarvo Hanno Varres. Kaasaegse kunsti suurkuju Laurentsiuse uusimate teoste näitus on avatud Vaal galeriis ning popkunsti ja 60ndate hõngu saab kogeda Tam galeriis Malle Leisi maalide keskel ning Fahle galeriis Jaan Klõšeiko fotonäitusel. Üritusele annab rahvusvahelise mõõtme Temnikova & Kasela galeriis eksponeeritud Sophie Jungi näitus, mis tipneb Tallinna Teisipäeval ka kunstniku performatiivse etteastega. Lisaks galeriide pikendatud lahtiolekuaegadele toimuvad teisipäeval TMW raames kunstnikuvestlused, tuurid ja erinevad muusikalised üllatusetteasted. Täpsemalt saab programmiga tutvuda siit.

 

Kolmapäeval, 25. märtsil leiab Tallinna Kunstihoones aset spetsiaalne filmilinastus. Esitlemisele tuleb Jem Coheni poolt kirjutatud ja lavastatud film „Muuseumitunnid“, mis räägib ebatavalisest sõprusest muuseumivalvuri ja külastaja vahel.  Filmi tegevuspaigaks olev Viini Kunstiajaloo Muuseum ja seal hargnevad sündmused andsid inspiratsiooni korraldada filmi esimene linastus Eestis Tallinna ühes tuntumas kunstisaalis – Tallinna Kunstihoones.

 

24. märtsi üritused Tallinna galeriides on osalejatele tasuta ning Kunstihoone filmilinastus 25. märtsil on tasuta TMW festivalipassi omanikele, teistele osalejatele Kunstihoone sissepääsupiletiga 3.50.-

 

 

zuzu izmailova_sophie jungSophie Jungi näitus Temnikova & Kasela galeriis, foto: Zuzu Izmailova

 

 

 

Tallinna Teisipäeva kava:

 

 

EKA galerii
Aadress: Vabaduse väljak 6/8, Kunstihoone sisehoov
Näitus: „Loogiline laul“ Helena Keskküla ja Art Nõukase ühisnäitus

 

Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna tudengite Helena Keskküla ja Art Nõukase ühisnäitusel “Loogiline laul” esitletakse tervikinstallatsiooni, mille idee on kasvanud välja mõlema kunstniku loome ühisosast, milleks on popkultuuri nähtuste detailideks lammutamine ja ümbermõtestamine. Teos kasutab Nõukogude Eestis tihti levinud Lääne laulude eestindamise mehhanisme ning uurib mänglevalt, millised müüdid tekivad nii laulu enda kui esitaja ümber ning mis vormi võib laul kultuuriruumis aastakümneid hiljem võtta. Kunstnikud on alates kella 17:00 galeriis ning tutvustavad oma teoseid.

 

 

Rundum – artist run space
Aadress: Kanuti Gildi SAALi Keldrisaalis, sissepääs Pühavaimu 5
Näitus: Rundum prooviruum: Mari-Leen Kiipli, Art Nõukas, Kristin Reiman, Tarvo Hanno Varres

 

Rundum on 2013. a septembris avatud artist-run space Tallinnas – liikuv loominguline platvorm. 24. märtsil avatakse kell 17:00 üheks õhtuks Rundumi prooviruum, kus osalevad kunstnikud Mari-Leen Kiipli, Art Nõukas, Kristin Reiman ja Tarvo Hanno Varres. Prooviruum kujutab endast avatud stuudiot, mille kaudu kunstnik saab tagasisidet, kriitikat ja kinnitust oma tegemistele. Kell 18:30 algab vestlus kunstnikega, kus tõstatakse küsimus Kuidas olla arenemisjärgus, mitte saada valmis? Kuidas üksteist mõjutada, kuidas olla mõjutatud? Kuidas keelduda? Kuidas mitte kaotada oma tundlikkust, kuidas jõuda endale lähemale, enese unustamise läbi? Saamisega kaasnev muutus on alati mõlemasuunaline – toimub samaaegne kasvamine ja kahanemine. Näitus on avatud 23:00ni

 

 

Tam galerii
Aadress: Lootsi 4
Näitus: Malle Leisi näitus

 

Malle Leis, eesti kunsti grand old lady, tuli siinsele kunstimaastikule 1960. aastatel. Leis ütles lahti meie varasemale kunstile omasest illusoorse õhu ja valguse abil loodud pildiruumist ning ehitas popkunstile iseloomulike puhaste lokaaltoonidega oma tasapinnalise maaliruumi. Kunstniku firmamärgiks kujunesid aga nende tavalisest kontekstist välja tõstetud suured värvikirevad lilleõied, mida eksponeeritakse ka Tam galerii näitusel. Galerii on Tallinna Teisipäeva raames avatud18:00 – 21:00, kell 18:30 esineb muusikalise etteastega Drukmo Gyal, keda saadab kitarril Taavi Peterson.

 

 

Temnikova & Kasela galerii
Aadress: Lastekodu 1
Näitus: Sophie Jung (LUX) näitus „Uus ootamine“

 

„Uus ootamine“ on kuraatori Juste Kostikovaite ja Luxemburgi kunstniku Sophie Jungi koostööprojekt, mis tegeleb digitaalajastu naisihaluse mõistega. Toetudes isiklikule kogemusele loob Sophie Jung näitusel privaatse purgatooriumi lõpmatust, obsessiivsest ja kaalutust ootamisest ekraani ees ja taga. Sophie Jung on sündinud 1982 aastal Luxemburgis ning elab ja töötab Baselis ja Londonis. Näitus Temnikova&Kasela galeriis on esimene Sophie Jungi näitus Ida- Euroopas. Näitus „Uus ootamine“ on Tallinna Teisipäeva puhul avatud 19:00 – 21:00.

 

 

Vaal galerii
Aadress: Tartu mnt 80d
Näitus: Laurentsiuse näitus „The Dark Side of a Poppy (Kümme lillemaali)“

 

Laurentsiust on tema loomingus nimetatud fetišistlikuks esteediks: ta läheneb oma objektile äärmise pühendumusega, tegemata allahindlust endale ja oma tõekspidamistele.  Näitusega “The Dark Side of a Poppy (Kümme lillemaali)” jätkab Laurentsius oma lillemaalidele keskendunud näituste sarja. Lillemaalide teema on pannud kunstnikku välja mõtlema üha uusi suundi ja lähenemisnurki ning katsetama erinevaid tehnikaid ja stiile. Vaal galerii on Tallinna Teisipäeval avatud 18:00 – 21:00 ja kell 20:00 toimub Marita Lumi muusikaline ettaste kannelseelikutega.

 

 

Üritus galeriides kõigile osalejatele tasuta.

 

 

Fahle galerii
Aadress: Tartu mnt 84a
Näitus:  Jaan Klõšeiko näitus “Väljavõtteid Eesti kunsti- ja kultuurielust läbi Jaan Klõšeiko kaamerasilma”

 

Jaan Kõšeiko fotonäitusele lisavad oma teostega koloriiti kunstnikud Jaani fotodelt, teiste seas Jüri Arrak, Aili Vint, Mare Vint, Andres Tolts, Raul Meel. Jaan Klõšeiko fotodokumentalistika valmis 2011. aasta Tallinna Fotokuul koostöös fotokunstnik Marge Monkoga, kajastades eesti kultuuri- ja kunstisündmusi ning seltskonnaelu. Jaan Klõšeiko on lahutamatu osa Eesti kultuurimaastikust, sest ta on osa võtnud ning jäädvustanud olulisemaid kultuurisündmusi Eestis juba alates kuuekümnendatest. Näituse ja galerii avamine toimub 19:00 – 22:00. Kell 20:30 esinevad osaliselt prantsuskeelse uue kavaga Allan Vainola, Merli Plink ja Unenäopüüdjad.

 

 

 

Filmi „Muuseumitunnid“ (AUT, US) erilinastus
Kunstihoone
25.03. 19:00

 

“Muuseumitunnid” on Jem Coheni poolt kirjutatud ja lavastatud film ebatavalisest sõprusest muuseumivalvuri ja külastaja vahel. Osaliselt 16 mm filmile üles võetud, väikse eelarve ja meeskonnaga filmitud “Muuseumitunde” on nimetatud vaikseks meistriteoseks, mis julgustab otsima ootamatuid seoseid kunsti ja igapäevaelu vahel. Filmi tegevuspaigaks olev Viini Kunstiajaloo Muuseum ja seal hargnevad sündmused andsid inspiratsiooni korraldada filmi esimene linastus Eestis Tallinna ühes tuntumas kunstisaalis – Tallinna Kunstihoones.

 

Film kestab 106 minutit.

 

Üritus on tasuta TMW passiomanikele ja delegaatidele, teistele osalejatele Kunstihoone sissepääsupilet 3.50.-