ArteBA filmifestival: Marge Monko ja Jaan Toomik

22. mail 2016 oli kunstimessil arteBA osalenutel ainulaadne võimalus näha eesti kunstnike Jaan Toomiku ja Marge Monko lühifilme. 19.-22. maini 2016 Buenos Aireses, Argentiinas, toimunud kunstimess arteBA on suurim Ladina-Ameerikas toimuv kaasaegse kunsti mess.

 

CPR filmifestivali raames näidatud Jaan Toomiku ja Marge Monko lühifilme esitleti Avatud Foorumi nimelises messisektsioonis, mis on mõeldud nii filmi-skriininguteks kui ka selleteemaliseks mõttevahetuseks ning kõigile huvilistele tasuta. CPR filmifestivali korraldab kuraatoritele, kunstnikele ja kunsti-institutsioonidele suunatud rahvusvaheline platvorm Curatorial Program for Research. Tänavuse CPR filmifestivali “Piiridele lähemale” (Mas Cerca del Borde) oli kokku pannud brasiilia kuraator Tainá Azaredo, üks CPRi poolt Ida-Euroopasse, sealhulgas Eestisse, toimunud uurimisreisil osalenud kuraatoritest, kelle kureeritud filmiprogramm sellest ka ajendus. CPRi filmifestivali programmi kuulusid lisaks Jaan Toomiku ja Marge Monko teostele veel kunstnike Axel Straschnoy, Regina Parra, ja Minna Långströmi lühifilmid.

 

Filmiprogrammile eelnes CPRi kaasasutajate Jorgelina Dacil Inferi ja Carmen Ferreyra poolt modereeritud arutelu, milles osalesid kuraator Tainá Azeredo, kunstnik Minna Långström, ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse direktor Karin Laansoo.

 

Jaan Toomik (*1961, elab ja töötab Tallinnas, Eestis) on maalija, video-, filmi-, ja performance kunstnik, kes on saavutanud rahvusvahelise tunnustuse eelkõige läbi tundlike, sügavalt isiklike videoteoste nagu “Tantsides koju” (1995) ning “Isa ja poeg” (1998), mis mõlemad CPR filmiprogrammi raames ka linastusid.

 

Marge Monko (*1976, elab ja töötab Tallinnas, Eestis) on foto-, video- ja performance kunstnik, kes vaatleb läbi feministliku diskursuse selliseid küsimusi nagu naise positsioon ühiskonnas, ent ka töö ja tööjõupoliitika. “Punane koit” (2013), mis linastus CPR filmiprogrammi raames, dokumenteerib endise sukavabriku katusel seal Nõukogude ajal seisnud kirja taastamise aktsiooni.

 

Lisainformatsioon:

 

http://www.arteba.org

http://www.curatorialprogram.org