EKKAK ja Baltic alustasid residentuurikoostööd

Maria Kapajeva “Or Other” (2020)

 

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus alustas pikaajalist residentuurikoostööd Suurbritannia kaasaegse kunsti keskusega Baltic. Tyne’i jõe lõunakaldal paiknev Baltic tegutseb endise jahuveski ruumides. Nagu nimigi ütleb, jahvatati omaaegses veskis Balti regioonist pärinevat teravilja. Balticu fookuses on eksperimenteeriv ja silmapaistev kaasaegne kunst, mis on mõjus, asjakohane ja tähendusrikas nii isiklikul kui kogukondlikul tasandil.

 

Programm Baltic|States on suunatud Baltikumi kunstnikele ja loodud sooviga leida kahe piirkonna kunstiprofessionaalide ja erialainstitutsioonide vahel kokkupuutepunkte. 2019. aastal alustas Baltic koostööd Leeduga, aastatel 2023-2025 laieneb programm ka Eesti ja Läti partneritele. Balticu kutsel osaleb esimesena Eestist residentuuriprogrammis Maria Kapajeva, kes viibib Inglismaal kuni juuli lõpuni. EKKAKi ja Balticu koostöö tulemusel võtab Narva kunstiresidentuur NART 2024. aasta märtsis vastu Suurbritanniast pärit kunstniku. Residendi leidmiseks korraldatakse avatud konkurss.

 

Residentidel on ühekuulise residentuuri jooksul võimalus kohtuda kohalike kuraatorite ja kunstiprofessionaalidega ning külastada piirkonna kunstiasutusi. Osalejaid kutsutakse residentuuri jooksul jagama oma uurimistööd ja kogemusi laiema avalikkusega läbi avatud stuudio ürituse, linastuste, kunstnikuvestluste või töötubade. Residentuur annab osalevatele kunstnikele võimaluse astuda dialoogi praeguse muutuva geopoliitilise maastikuga Euroopas, avades oma töödes identiteedi ja kuuluvusega seotud teemasid.

 

Maria Kapajeva (s. 1976) on eesti kunstnik, kes uurib naiste positsiooni väljakujunemist ja identiteeti läbi meedia, filmide ja reklaami. Oma töödes kasutab Kapajeva fotot, videot, tekstiili ja installatsiooni. Sündinud Nõukogude liidus, kasvanud taasiseseisvunud Eestis ja õppinud Ühendkuningriigis, on Kapajeva leidnud end korduvalt “teise” positsioonilt. Seda soovimatut rolli kasutab Kapajeva oma loomingus lähtepunktina, uurides kultuurilise identiteedi ja sooküsimuse mitmekülgset spektrit ajaloolises ja kaasaegses kontekstis.

 

Residentuuriprogrammi toetavad Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Saatkond Londonis.