Helena Keskküla performance ISCP Avatud Stuudio programmi raames

Helena Keskküla oma ISCP stuudios, oktoober 2023. Foto: ISCP

 

Iga-aastase ISCP Avatud Stuudio programmi raames toimub 10. ja 11. novembril New Yorgis Helena Keskküla performance “Pilveetüüd”.

 

Helena Keskküla residentuur ISCP’s kestab 1. oktoobrist 30. novembrini. Programm võimaldab kunstnikul võtta aega senise loomingu analüüsiks, uute ideede väljatöötamiseks ning New Yorgis asuvate kunstiinstitutsioonide külastamiseks.

 

Kunstniku sõnul on “Pilveetüüdi” keskmes halli ülikonda riietunud karakter, kes ketrab reedel ja laupäeval hommikust õhtuni halle suhkruvati pilvekesi ning riputab neid üle kogu ruumi. “Külastajad võivad magushalle pilvekesi maitsta. Aga ei pea. Vabadus ketrab hoolega. Unistuste kangas ei taha kergelt kokku hakata. Magus suhkur muutub liiga kiiresti kõvaks karamelliks. Pilved pole enam nii valged kui varem.”

 

Helena Keskküla on multidistsiplinaarne kunstnik, kelle varasem taust filmi- ja videokunsti vallas on kujundanud jõulise installatsiooni- ja skulptuuripraktika, mis mediteerib ruunide, kivide, aja ja mälu materiaalsuse üle. Kasutades huumorit, eneseteadvust ning ebaõnnestumisi, käsitleb Keskküla oma töödes universaalseid teemasid. Tema kunstipraktikas põimuvad mütoloogiatõlgendused kaasaegsete materjalide, performance’i ja naise pilguga. Ta omandas 2021. aastal kaunite kunstide magistrikraadi Sandbergi Instituudis Hollandis ja 2015. aastal bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia skulptuuri ja installatsiooni osakonnas.

 

Tema viimaste isikunäituste hulka kuuluvad “Kõvaks keedetud augud” Boo2 projektiruumis Amsterdamis (2022, koos Jihye Rhiiga), “Lille ja kollid, seebikad on lollid” Hobusepea galeriis (2019), “Liivatera ballaad” Avangard galeriis Pärnus (2019) ning “Pärnu upub, mina sellega koos” Draakoni galerii keldris Tallinnas (2016).

 

International Studio & Curatorial Program (ISCP) on üks tuntumaid mittetulunduslikke kaasaegse kunsti institutsioone New Yorgis, mis pakub residentuuriprogrammi kunstnikele ja kuraatoritele. ISCP asub endises tehasehoones Brooklynis ning kunstikeskuses on 35 ateljeed, 2 galeriid ja projektiruum. Programm on suunatud eelkõige kunstiprofessionaalidele, kes on rahvusvaheliselt tuntust saavutamas. Residentuur annab võimaluse intensiivselt oma loomingule keskenduda ning uute kontaktide loomiseks maailma kunstimetropolis. Alates 2015. aastast on Eestist ISCP residentuuris osalenud Marge Monko, Rael Artel, Anu Vahtra, Paul Kuimet, Laura Põld, Mia Raadik ja Taavi Suisalu.

 

ISCP Avatud Stuudio programmi avamine toimub reedel, 10. novembril kell 18–21.

 

Laupäeval, 11. novembril on Avatud Stuudio programmi võimalik külastada kell 13–19.

 

ISCP asub aadressil 1040 Metropolitan Avenue, Brooklyn, New York.

 

Residentuuriprogrammi toetavad Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus ja Eesti Kultuuriministeerium.