Kunstiaasta 2018

Eesti Kunstiindeks

 

 

Kunstiindeks koos selle kalkuleerimise aluseks oleva statistikaga annab arvandmetel  põhineva ülevaate Eesti kunstiturust. Põhjalik ja kergesti kättesaadav tehingustatistika on heaks abimeheks kõigile kunstituru osalistele. Käesolevast andmebaasist saab teada, millises mahus tehakse Eestis kunstiteostega tehinguid, milline on Eesti kunstiteoste soetamise kui investeeringu tasuvus ning millised on kunstituru trendid. Kunstiindeks näitab kunstituru hindade üldist suundumust ning toimib sarnaselt börsiindeksile. EKKAKi kunstiindeks täieneb pidevalt, tehingute andmeid lisatakse andmebaasi vähemalt kaks korda aastas.

 

 

30. mai kell 18

“Lähemal vaatlusel. Kuus episoodi Katja Novitskova kunstist” filmi esilinastus

Kumu kunstimuuseumi auditooriumis Tallinnas

 

 

Autor Piibe Kolka. Produtsent Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus.

Samal ajal, kui Kumu kunstimuuseumis on avatud Katja Novitskova isikunäitus „Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud. 2. aste“, esilinastub Kumu dokumentaalil film Katja viimase kahe aasta loomingust ja näituseprojektidest. Kaamera ja filmija, mikrofonid ja helisalvestaja loovad alternatiivseid perspektiive seitsmeteistkümnele sekundile, mis on mõõdetud kunstivaatamise keskmiseks pikkuseks. Kuidas suhestuvad installatsioonid ja skulptuurid neid ümbritseva füüsilise ja mõttelise kontekstiga? Mis toimub teoste sees, nende vahel ja seostes teiste kehadega – masinlike, loomalike ja inimlikega?

Tallinnast pärit Novitskova (s 1984) on kunstnikuks kujunenud Berliini ja Amsterdami rahvusvahelisel kunstiväljal ning teda peetakse üheks postinterneti kunstisuuna rajajaks maailmas. Novitskova on pälvinud rohkelt rahvusvahelist tähelepanu ning aastal 2017 tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

2018 aasta jooksul on planeeritud filmilinastused ka Londonis ja Berliinis

 

 

7.-10. juuni

ArtVilnius kunstimess LITEXPO keskuses Vilniuses

 

 

Üheksandat korda toimuva rahvusvahelise ArtVilnius kunstimessi fookuses on tänavu Balti riigid. Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus koordineerib seni suurimat eesti galeriide ja kunstnike osalemist kaasaegse kunsti messil. 2016. aastal külastas messi 21000 inimest, osales 60 galeriid 12 erinevast riigist. 2017. aastal külastas messi 22 500 inimest, mis on senine publikurekord. Osales 55 projekti 200 kunstnikuga 20 erinevast riigist.

2018. osalejad Eestist

– Eesti Fotokunstnike Ühendus (Foku) – Laura Kuusk
– KOGO galerii – Alexei Gordin, Elīna Vītola ja Eva Mustonen
– Avangard galerii – Leonhard Lapin, Raul Meel, Peeter Allik, Andrus Joonas
– Haus galerii – Maarit Murka
– NOAR – Katrina Čemme, Edward von Lõngus
– Okapi galerii – Niña Yhared
– Positiiv galerii – Eve Kiiler, Vivian Ainsalu, Meeli Laidvee

– Marko Mäetamm

 

 

28. juuni – 2.september

Katja Novitskova: Invasioonikurvid” näitus Whitechapel galeriis Londonis

 

 

Katja Novitskova (s 1984, Eesti) on tuntud oma dramaatiliste loomade väljalõigete poolest, mis on asetatud mängulisesse suhtesse rahaliste ja teaduslike allikate representatsioonidega. Tema uusim installatsioon kujutab endast maastikku, mida on tabanud biootiline kriis ning mille puhul pildistamist ja tehnoloogiat kasutatakse elu ekspluateerimise kaardistamisel. Häiriva maastiku ümbruses ujuvad vaigupilvedesse sisestatud fraasid, mis spekuleerivad globaalsete andmete mõju üle meie teadvusele ja keskkonnale. Kasvukõverad, mis on pärit korporatiivkultuurist ja mis kajavad vastu usside ja kaablite kujudes, kommenteerivad kuivalt inimkonna liikumist  progressi suunas kasumi nimel. Väljapanek ühendab elemente Novitskova Eesti paviljonist 57. Veneetsia biennaalil 2017. aastal.

 

 

6.-7. juuli

TATE Modern kuraatorite Ida-Euroopa ostukomisjoni liikmete visiit Tallinnasse

 

Pärast pikka eeltööd on meil avanenud võimalus võõrustada Eestis tänavu suvel Tate Modern muuseumi kuraatoreid ning Ida-Euroopa ostukomisjoni liikmeid. Tallinna visiidi eesmärgiks on tutvumine kohalike kunstiinstitutsioonide, Kumu muuseumi kogude, galeriide ja kunstnikega. Süvendatud teadmised Eesti kunstiväljast, –ajaloost ja teostest ning kohtumised kunstiprofessionaalidega kohapeal on üheks viimaseks ettevalmistavaks sammuks Tate’i kuraatorite ja ostukomisjoni töös otsustamaks milliste Eesti kunstnike teosed jõuavad muuseumi kogusse.  Tate Modern algatas piirkondlikud ostukomisjonid 2006. aastal, et laiendada oma traditsioonilist kogumispoliitikat Põhja-Ameerikast ja Lääne-Euroopast kaugemale. Ida-Euroopa komisjon alustas oma tööd 2012. aastal ning Eesti on olnud arenduskeskuse initsiatiivil selle liige pea loomisest alates.

 

 

7. juuli

Marianne Jõgi installatsioon ‘Interauraalne kontuur I’ London Art Nightil

Londonis

 

 

Marianne Jõgi (s 1983) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia installatsiooni ja skulptuuri osakonna magistriõppe ning õpib hetkel Tallinna Tehnikaülikooli doktoriõppes, kus uurib arhitektuurset akustikat ja uudseid keskkonnatehnoloogiaid. Jõgi on tihedalt seotud ka muusikaga ning on lõpetanud muusikateooria eriala Georg Otsa nimelises muusikakoolis. Eesti kunstnik Marianne Jõgi osaleb Londoni suurimal tasuta kaasaegse kunsti üritusel, mille raames toimub ühe öö jooksul üle linna erinevaid kaasaegse kunsti sündmusi. 2017. aasta London Art Nighti külastas üle 75 000 inimese. ‘Interauraalne kontuur I’ on intiimne arhitektuurne installatsioon, akustiliselt aktiivne keskkond, mille matemaatiline struktuur soodustab lõõgastumist, heaolu ja uute teadmiste omandamist. Üritus pakub isesugust tunnetuslikku kogemust, mis toetub neuroteaduslikele uuringutele ja kunstnik Marianne Jõgi muusikateooria, skulptuuri- ja inseneritaustale. Installatsiooni ‘Interauraalne kontuur I’ saadab helilooja Ülo Kriguli heliteos ‘Vesi ise’, mis seob omavahel meditatsiooni ja kontsertmuusikat.

Projekti esitlevad kunstnik Marianne Jõgi, helilooja Ülo Krigul, kuraator Hanna Laura Kaljo ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus

‘Interauraalne kontuur I’ oli  2017. aasta suvel väljas Vabaõhumuuseumis

 

 

22. september – 26. november

Kristi Kongi näitus Karen Huberi galeriis Mexico Citys, Mehhikos

 

 

Kristi Kongi (s 1985) on maali- ja installatsioonikunstnik, kes keskendub oma töödes värvile, valgusele ja ruumile, teostades maale sageli installatiivselt või kohaspetsiifiliselt. Oma viimastes projektides kasutab ta värvi mälestusekandjana ning loob suuri, kõikehõlmavaid värviküllaseid ruumiinstallatsioone, mis ühtviisi mõtestavad nii teoste eksponeerimispaika kui ka kohti, kus kunstnik on viibinud. Tema loomingut iseloomustavad erksad värvid ja isiklikud teemad, mis on aja jooksul muutunud abstraktsemaks.

Karen Huber galerii on üks olulisemaid rahvusvaheliselt tegutsevaid kaasaegse kunsti galeriisid Mehhikos.

 

 

1.-28. oktoober

Galeristide meistrikursus Eesti Kunstiakadeemia Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudis

 

 

Üle aasta toimuva galeristide meistrikursuse eesmärk on pakkuda Eestis professionaalset kunstikorralduse ja galeriinduse alast koolitust oma ala rahvusvahelistelt ekspertidelt. Tegemist on ainulaadse koolitusega regioonis, mis on loodud tugiteenusena Eesti kunstielu professionaalsuse tõusuks ning Eesti kunstiprofessionaalide rahvusvahelise kogemuse kasvuks. Arenduskeskuse korraldatav kursus on viimastel aastatel toimunud koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga ning hõlmatud kohustusliku ainena kunstiteaduse tudengite magistriprogrammi. Lisaks EKA tudengitele osalevad kõigile soovijatele avatud kursusel iga kord ka juba kunstiväljal tegutsevad professionaalid Eestist ja mujalt.

Eelmiste aastate kohta saab lugeda siit:

 

 

Residentuurid

 

 

Kunstiresidentuurid on loovisikute mobiilsust toetavad kindla programmiga rahvusvahelised üksused, mille eesmärk on tagada kunstiprofessionaalidele loometööle keskendumiseks, uute impulsside ja teadmiste kogumiseks ning kontaktide arendamiseks parimad tingimused. Residentuur on võimalus rutiinist väljuda, et sündida saaks midagi uut. Residentuurid võimaldavad residendile ajutiselt aja, koha ja ressursid loometööga tegelemiseks või enesetäiendamiseks.

juuni-juuli

Marge Monko residentuur Sao Paulos Videobrazil institutsioonis

oktoober – november

Paul Kuimeti residentuur ISCP kunstireisdentuuris New Yorgis

 

 

Ateljeevisiitide sari

 

 

Toimuvad külastuskäigud erinevate Eesti kaasaegsete kunstnike ateljeedesse.  Külastuse käigus saab tutvuda kunstnikega nende töökeskkonnas, tutvuda lähemalt erinevate loomestrateegiatega ning arutleda vabas õhkkonnas kunsti üle. Samuti saab näha kunstniku viimase aja teoseid ning viia ennast kurssi kunstniku loominguga näitusekeskkonnast väljaspool. Tegu on sündmustesarjaga inimestele, kes huvituvad kaasaegsest kunstist või kaaluvad oma kunstikogu alustamist. Eesmärgiks on tutvustada kunsti  ja kunstnikke inimestele, kes tavaolukorras sellega nii tihedalt kokku ei puutu või kunstnike stuudiotesse ei satu. Tänavu toimub ateljeevisiitide sari muuhulgas ka väljaspool Tallinnat, et rohkem fookusesse tõsta ka teistes Eesti paikades tegutsevaid kaasaegseid kunstnikke:

– mai – Timo Toots, Aparaaditehas / Tartu
– juuni – Elis Saareväli / Haapsalu
– juuli/august 2018 – Al Paldrok/ Pärnu
– september 2018 – Diana Tamane /  Tartu
– oktoober 2018 – Raul Keller / Tallinn
– november 2018 – Narva Kunstiresidentuuris resideeruva kunstnik / Narva
– detsember 2018 – Taavi Suisalu / Tallinn

 

 

Noblessneri kunstikeskuse planeerimine

 

 

Multifunktsionaalne kunstikeskus hakkab paiknema endise Noblessneri laevatehase laevasüsteemide tsehhi teisel korrusel, kus on ligi 900 ruutmeetrit pinda näituse- ja residentuuriprogrammi tarbeks, samuti auditoorium ja avatud kontorid, mille eesmärgiks on pakkuda kaasaegse kunsti valdkonnale olulisi tugiteenuseid. Esmakordselt on rohujuuretasandil tegutsevatele organisatsioonidele antud võimalus kasutada mitte ainult spetsiaalselt selleks otstarbeks ehitatud näituse- ja tööpindu, vaid jagada ka sellistele tugiteenustele nagu näiteks turundus- ja kommunikatsioon, raamatupidamine, ja õigusteenused tehtavaid kulutusi, mis ühtlasi loob edasised võimalused valdkonna suuremaks professionaliseerumiseks.

Keskuse avamine on planeeritud 2019 aasta septembrisse.