Kunstnik Marge Monko loob São Paolo videokogu kutsel uue kunstiteose

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) ja São Paolo Videobrasil ühiselt korraldatud kinnise konkursi tulemused 2-kuuliseks kunstniku residentuuriks São Paolos on selgunud.

 

Brasiilia üks tuntumaid kunstiorganisatsioone – üle 30 aasta tegutsenud Videobrasil on keskendunud video tutvustamisele näituste, residentuuride ja iga kahe aasta tagant toimuvate festivalide kaudu. Kolmandat korda toimuva “Videobrasil in Context” ideeks on kutsutud kunstnikule võimaluste pakkumine uue teose loomiseks kohapeal. Kunstniku valikuprotsessi põhimõtted on brasiillased välja töötanud varasema pikaajalise kogemuse põhjal.

 

Mai alguses külastas Tallinna Videobrasili direktor Thereza Farkas. Visiidi peamiseks eesmärgiks oli kohtumine viie kunstnikuga, kes olid valitud Londonis Jupiter Woods nimelise organisatsiooni kuraatorina töötava Hanna Laura Kaljo poolt. Lõpliku kunstniku valiku tegi Videobrasili kuraatorite tiim ühiselt Tallinnas kogutud info põhjal. Väljavalituks osutus foto- ja videokunstnik Marge Monko. Thereza Farkase sõnul “kohtas ta Tallinnas mitmeid andekaid kunstnikke ning ühe valimine oli loomulikult raske. Marge looming kerkis koheselt esile just arhiivimaterjalide kasutamise poolest kaasaegses kontekstis. Meie jaoks on koostöö Eesti kunstniku ja arenduskeskusega esmakordne ning ootame seda väga.”

 

Videobrasili kollektsioon koosneb üle 1300 videoteosest, installatsioonist ja performance’i dokumentatsioonist. Tuntumatest võiks eraldi välja tuua Bruce Naumani, John Baldessari, Nam June Paiki, Paul McCarthy ja Richard Serra teosed.  Marge Monko tutvub koguga tänavu sügisel uurimisvisiidi ajal ning uus teos valmib 2018 aasta suvel 2-kuulise residentuuri ajal. Valminud teost näidatakse kõigepeal São Paolos Videobrasili uues näitustehoones 2018. aastal ning seejärel Eestis.