Nele Tiidelepa performance Margot Sameli galeriis

Nele Tiidelepp. Foto: Karin Laansoo

 

Nele Tiidelepa performance “Hair in my mouth” esietendub reedel, 17. novembril kell 19.30 New Yorgis Margot Sameli galeriis.

 

Nele Tiidelepp töötab erinevates meediumites nagu performance, skulptuur ja tekst. “Hair in my mouth” on performance, mis tegeleb keha ja omandiküsimustega ning vaatleb juukseid ja nende sümboolset tähendust taastootvaid narratiive. Performance’i kuraator on Kerly Ritval.

 

Teos lähtub Eesti rahvalauludest, mis räägivad tütardest, kes abielludes isakodust lahkuvad. Kunstnik tõlgendab laulude traditsioonilist formaati heli- ja tekstiloopide kaudu. Läbi nende elementide vaatleb Tiidelepp traditsioonidesse kätketud ajalugusid, sümbolismi ja tihtiesinevaid jooni, et leida viise, kuidas domineerimise korduvatest mustritest vabaneda.

 

Nele Tiidelepp (1998) omandab koreograafia ja performance’i erialal magistrikraadi Saksamaal asuvas Justus-Liebigi ülikoolis. Tal on Eesti Kunstiakadeemia skulptuurieriala bakalaureusekraad. Tiidelepa looming lähtub kaasaegsest kriitilisest teooriast ning ta kasutab keha laiemate ühiskondliku ja poliitilise kontrolliga seotud küsimuste käsitlemiseks. Tiideleppa huvitavad indiviidide ja kogukondade vahelised suhted ning ta kaasab teostesse erinevaid osalisi ja julgustab materjalidele ja sündmustele spontaanselt reageerima. Ta on oma loominguga esinenud Eestis, Belgias, Saksamaal, Itaalias, Šveitsis, Portugalis, Soomes ja Leedus. Tiidelepp on võitnud Noore Tartu konkursi (2021), EKA Noore Kunstniku preemia (2020), SIIL Prize’i (2019) ja Millennium Prize’i (2019). Ta elab ja töötab Saksamaal.

 

Kerly Ritval (1996) on Eestist pärit kuraator ja kriitik. Teda huvitavad erinevad kunstivaldkonnad – peamiselt kaasaegne kunst, performance ja arhitektuur. Ta on Eesti Kunstiakadeemias omandanud bakalaureusekraadi kunstiteaduse- ja visuaalkultuuri ning magistrikraadi kuraatoriõppe erialal. Ritval on töötanud Eesti Arhitektuurimuuseumis, Kondase keskuses, Reykjaviki Listvali galeriis ja Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti paviljonis. Ta töötab Balti praktikaprogrammi raames 2023. aasta Performa biennaalil.

 

Performance’i korraldaja: Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) / Kai kunstikeskus.

 

Toetajad: Balti Kultuurifond ja Eesti Kultuuriministeerium.