New Yorgi residentuurikonkursi võitis Taavi Suisalu

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) korraldatud avaliku konkursi tulemused kahekuuliseks residentuuriks New Yorgis ISCP programmis on selgunud. Rahvusvaheline žürii, kuhu kuulusid kuraatorid koosseisus Jonatan Habib EngqvistKari Conte ja Karin Laansoo valis häälteenamusega konkursi võitjaks Taavi Suisalu.

 

Žüriiliikmed hindasid Taavi Suisalu taotluse puhul tugevat portfooliot ja varasemaid projekte. Žüriile avaldas muljet Suisalu kunstnikupraktika laiahaardelisus, teaduspõhisus ning eksperimentaalsus. ISCP residentuur võimaldab kunstnikul võtta aega senise loomingu analüüsiks, uute ideede väljatöötamiseks ning New Yorgis baseeruvate tehnoloogia- ja kunstiinstitutsioonide külastamiseks.

 

Taavi Suisalu kunstnikupraktika vaatleb kriitiliselt tehnoloogia arengut ning selle mõju meid ümbritsevale keskkonnale ning inimeste käitumisele, tajudele ja mõtlemisele. Suisalu kunstilisi ja teaduslikke võtteid kombineerivast loomingust leiab näiteks “Mürafoonia muruniidukitele” (2013), kosmoses tiirlevatele katkistele satelliitidele keskenduva teose “Maastikud ja portreed” (2016) ning kuraatoriprojekti “Olematute külade projekt” (2014). Viimases kaardistas kunstnik 102 Eestis asuva hüljatud küla saatust, mis eksisteerivad tänapäeval vaid nimena. Taavi Suisalu avab oma seni mahukaima isikunäituse tänavu augusti lõpus Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM).

 

International Studio & Curatorial Program (ISCP) on üks tuntumaid mittetulunduslikke kaasaegse kunsti institutsioone New Yorgis, mis pakub residentuuriprogrammi kunstnikele ja kuraatoritele. ISCP asub endises tehasehoones Brooklynis ning kunstikeskusesse kuulub 35 ateljeed, 2 galeriid ja projektiruum. Programm on suunatud eelkõige kunstiprofessionaalidele, kes on rahvusvahelist tuntust saavutamas ning kellele residentuur annaks võimaluse intensiivselt oma loomingule keskenduda ning loomaks uusi kontakte maailma kunstimetropolis. Alates 2015. aastast on Eestist ISCP residentuuris osalenud Marge MonkoRael ArtelAnu VahtraPaul KuimetLaura Põld ja Mia Raadik.

 

ISCP-EKKAK residentuur toimub ajavahemikus 1. oktoober – 30. november 2022. Residentuuriprogrammi toetab Eesti Kultuuriministeerium.

 

Taavi Suisalu. Foto: Stephanie Neumann