Performa Balti kunstiprofessionaalide konkursi võitjad selgunud

Vasakult: Aiste Liuka Jonynaite, Tina Petersone, Kerly Ritval

 

New Yorgis toimuval Performa biennaalil ning Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusel (EKKAK) on hea meel välja kuulutada Performa Balti kunstiprofessionaalide praktikakohtade võitjad. Programmi võeti vastu kolm kuraatorit, üks igast Balti riigist – Aiste Liuka Jonynaite Leedust, Tina Petersone Lätist ja Kerly Ritval Eestist.

 

Aiste Liuka Jonynaite (s. 1998) on karjääri alustav kuraator, kes resideerub nii Vilniuses kui Londonis. Jonynaite kuraatoripraktika keskendub poliitilise osaluse ja tantsuteooria koondumisele, mille fookuses on Ida-Euroopa ja Ladina-Ameerika.

Tina Petersone (s. 1994) on vabakutseline kuraator Riiast. Ta on lõpetanud kaunite kunstide magistriõppe Goldsmithi Ülikoolis, Londonis. 2021. aastal kaasasutas Petersone näituseruumi TUR ja lõi sellele näituseprogrammi – mõlemad olid nomineeritud Läti tunnustatud kunstiauhinnale Purvītis Prize.

Kerly Ritval (s. 1996) on Eesti kuraator ja kunstikriitik. Ta on lõpetanud kunstiteaduse ja visuaalkultuui uuringute (BA) ja kuraatoriõppe (MA) eriala Eesti Kunstiakadeemias. Ritvali uurimis- ja kureerimishuviväljale jäävad nii kaasaegne kunst, avalik ruum, arhitektuur kui ka kaasaegne tants.

 

Kolme riigi ühine praktikaprogramm toimub arenduskeskuse algatusel esimest korda ning projekti partneriteks on Rupert ja Läti Kaasaegse Kunsti Keskus. Kandidaate hindas žürii, kuhu kuulusid Performa peaprodutsent Esa Nickle ja kuraator Defne AyasViktorija Śiaulyté Rupertist, Solvita Krese Läti Kaasaegse Kunsti Keskusest ning Karin Laansoo Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusest.

 

Performa on tunnustatud ja rahvusvaheliselt kõrge profiiliga organisatsioon, mille tegevus keskendub visuaalkunstnike interdistsiplinaarsele performance-kunstile. 2024. aastal 20ndat tegutsemisaastat tähistav Performa on olnud kasvulavaks ja platvormiks tervele reale tuntud kuraatoritele ja produtsentidele. Esimene Eesti praktikant Evelyn Raudsepp osales Performa Biennaali Eesti paviljoni töös 2017. aastal kui New Yorgis esitleti Anu VahtraFlo Kasearu ja Kris Lemsalu uusi projekte.

 

Balti praktikaprogrammis osalejate tööülesannete hulka kuulub Performa arhiiviga seotud töö, biennaali tiimi abistamine projektide ettevalmistuses, ürituste korraldamine Performa Hub’is ning kontseptuaalse kunsti ajaloo, arhitektuuri ning protesti ja dissidentluse kui performance’i uurimine.

 

Praktikaprogramm toimub 5. septembrist 29. novembrini 2023 New Yorgis.

Performa Biennaal toimub 1.-19. novembrini 2023.

 

Performa Balti stipendiume toetavad Balti Kultuurifond ja Eesti Vabariigi kultuuriministeerium.