Performa biennaali Eesti Avatud Paviljoni kunstnikud selgunud

1.–19. novembrini New Yorgis toimuval Performa 17 biennaalil osalevad Eesti kunstnikud on selgunud. Üheksa finaali pääsenud kunstniku seast valisid kuraatorid-produtsendid Esa Nickle ja Maaike Gouwenberg ning biennaali direktor RoseLee Goldberg Avatud paviljon: Eesti / Pavilion Without Walls: Estonia programmi Flo Kasearu, Anu Vahtra ning Kris Lemsalu.

 

Anu Vahtra projekti lähtekohaks on 1970. aastatel New Yorgis tegutsenud legendaarse kunstniku Gordon Matta-Clark’i ning rühmituse Anarchitecture Group pärand. Kris Lemsalu teeb koostööd muusiku ja kunstniku Kyp Malone’iga, kes on tegev bändides TV on the Radio, Iran, Rain Machine ja Ice Balloons. Lemsalu performance’is sulanduvad kokku tema skulpturaalsed kostüümid ning video ja elav muusika. Flo Kasearu kohaspetsiifiline performance New Yorgi Eesti Majas tegeleb ühe salaklubi ajalooliste ja tulevikuliste lugudega. Lisaks toimub vestlus Anu Allase, Ksenia Nourili ja Maria Arusoo vahel ning filmilinastus Performa 17 Hub’is, mis mõlemad keskenduvad performance’i ajaloole ja praegusele seisule Eesti kaasaegses kunstis.

 

Avatud Paviljon: Eesti ettevalmistavast perioodist kuni biennaali lõpuni stažeerib Performa kuraatorite tiimis kuraator ja teatriprodutsent Evelyn Raudsepp.

 

2004. aastal kunstiajaloolase ja kuraatori RoseLee Goldbergi poolt asutatud Performa on New Yorgi esimene ainult performance’ile keskendunud biennaal ning suurim mitte-kommertslik kaasaegse kunsti üritus Ameerika Ühendriikides. Viimase kümnendi jooksul on Performa esitlenud ligi 600 performance’it, töötanud üle 700 kunstnikuga ning näidanud oma produktsioone ligi 20 riigis üle maailma. Performa 17, New York City Biennial, toimub üle linna 1.–19. novembrini 2017.

 

Performa alustas riikidepõhise Pavilion Without Walls programmiga 2013. aastal ning seni on osalenud Norra, Poola ja Austraalia. Kolme nädala jooksul oodatakse erinevatele üritustele ligi 25 000 inimest ning veebi külastab sama aja jooksul 5 miljonit inimest. Biennaali programm avalikustatakse septembris.

 

Peaprodutsent: Performa  17

Eestipoolne korraldaja: Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus

 

Performa Biennaali Eesti Avatud Paviljoni toetavad Eesti Kultuuriministeerium, Outset Eesti ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus.

 

Pressikontakt:

Anastassia Dratšova

anastassia@ecadc.ee

 

Fotol vasakult: Flo Kasearu, Anu Vahtra, Kris Lemsalu. Foto: Kristina Õllek