Anu Põdra seebi-skulptuurist sai esimene Eesti taies Tate’i muuseumi kogus. Janar Ala. Postimees

Lae alla PDF

Allikas


Skulptor Anu Põdra seebist installatsioon «Keeled (aktiveeritud versioon)» (1998) osteti maineka moodsa kunsti ­muuseumi Tate kunstikogusse. See on ühtlasi esimene Eesti kunstniku teos Suurbritannias asuva Tate’i kollektsioonis. Teose ost on järg Tate Moderni kuraatorite süsteemsele uurimistööle, mis algas II maailmasõja järgse Eesti kunsti kaardistamisest ja mille käigus kohtuti Eesti kunstnike ja kunstiteadlastega.

 

2018. aasta juulis võõrustas Eesti Kaasaegse Kunsti Arendus­keskus Tallinnas ­kõrgetasemelist Tate Moderni muuseumi ­kuraatorite ja Ida-Euroopa kunsti ostukomisjoni liikmete delegatsiooni. Ostukomisjoni kogunemisel Londonis otsustas muuseum kuraatorite soovitusel osta kogusse Anu Põdra teose. Nagu muuseumi ostude puhul on reegliks, teavitatakse avalikkust ostust alles siis, kui teos on füüsiliselt kogusse üle antud. Tate omandas 2018. aastal Vilniuses Balti triennaalil eksponeeritud teose originaalvormist tehtud tiraaži ning teose reprodutseerimisõiguse koos vormiga.

 

Anu Põder (1947–2013) oli Eesti skulptor ja installatsioonikunstnik, kelle loomingu vastu on viimase viie aasta jooksul hakatud rahvusvaheliselt järjest suuremat huvi tundma. Tema teoste hiljutisemates käsitlustes annab tooni feministlik vaatenurk. Anu Põder tegeles materjalide ja inimese elu ­hapruse ja kaduvuse teemadega, selle tõttu olid tema teostes materjalidena peamiselt kasutusel tekstiil, vaha, kips, seep, liim, plast ja puit.
Näitustel hakkas ta osalema 1970ndate lõpul, ajal, mil Eesti kunstis domineerisid rasked ja tugevad materjalid, nagu pronks ja graniit. Vastu­pidi üldisele suunale eksperimenteeris Anu Põder efemeersete materjalide füüsiliste ja kultuuriliste tähenduste muutumisega.

 

Tema hiljutiste näituste hulka kuuluvad suur ülevaatenäitus «Haprus on vaprus» ­Kumus 2017. aastal ning sama näituse täiendatud versioon Pori kunsti­muuseumis 2019. aastal. Sama aasta suvel toimus Anu Põdra näitus «Ruum minu ihu ümber» La Galerie Noisy-Le-Sec’is Pariisis. Tema loomingut on eksponeeritud grupinäitustel Vilniuses, Berliinis, Moskvas ja Viinis. Nüüdsest Tate’i kogusse kuuluvat teost «Keeled» näeb 20. märtsil avataval Liverpooli biennaalil.

 

Janar Ala

Foto: Anu Põder “Keeled” (1998/2018) XIII Balti triennaali “Unusta tont” näitusel Vilniuse Kaasaegse Kunsti Keskuses (CAC), 2018. Foto: Andrej Vasilenko