Tallinna Teisipäev 13. juunil

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus korraldab kunstinädala Tallinn Art Week raames 13. juunil spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Teisipäev. Programmi on kaasatud Positiiv galerii, Haus galerii, EKA galerii, Okapi galerii, Temnikova & Kasela galerii ja Vaal galerii. Enamikes galeriides on kogu õhtu jooksul kohal nii kunstnikud kui ka galeristid, et tutvustada kõigile huvilistele näitusel olevaid teoseid. Galeriide vahel liikumiseks toimub ühine rattatuur, mis algab esimesest peatuspaigast, Positiivi galeriist. Rattatuuriga on võimalik soovi korral liituda jooksvalt mõnes järgmises peatuspaigas.

 

Galeriiõhtu programm:

 

17:00 Galerii Positiiv (Roo 21a)

Anna-Kai Tõrs “Tee mind ilusaks!”

 

Anna-Kai Tõrsi fotoprojekti raames uuritakse tänapäeva meeste ilumaailma ja juuksurisalongide sotsiaalseid rolle erinevates kultuurides. Kui Ida-Euroopa meeste salongid on tavalised praktilised paigad, kus kiirelt turritavad karvad ära trimmida, siis Lõuna-Euroopa kultuur soosib siiani aeglast, elunautivat tempot. Ikka leidub idüllilisi salonge, kus aeg on peatunud. Need on meeste pagemiskohad, kus teiste liigikaaslastega samastuda ja viimaseid uudiseid vahetada. Anna-Kai Tõrs on fotograafiat õppinud erinevatel kursustel, ta on dokumentaal- ja portreefotograafiaga tegelenud kümme aastat ning on fotoajakirja Positiiv kaasautor.

 

18:00 Haus galerii (Uus 17)

August Künnapu “Assortii/Babylon”

 

August Künnapul on mitmeid erinevaid lemmikteemasid, millest kokku pandud kirjut ja värvikat valikut kutsubki ta assortiiks. Näitusel saab muuhulgas näha sportlaseid ja rahvatantsijaid, kasse ja koeri ning kunstniku viimaseid lemmikuid – hobuseid. Nagu Hockneyt mõjutasid mitmed voolud, nii on see ka Künnapu puhul, tema töödes võib näha mõjusid kubismist, art deco’st, retrost ja pop-kunstist. See kõik kokku loob efektselt mitmenäolise tulemuse. Künnapu maale on vahel peetud naivistlikeks ja „lihtsalt ilusateks“, kuid seal on nähtud ka psühholoogilist sügavust ja „parajas annuses traagikat“.

 

18:30 Okapi galerii (Niguliste 2)

Alan Proosa “Ootus”

 

Alan Proosa uurib fotonäitusel “Ootus” erinevaid soorollide ja seksuaalsusega seonduvaid  sotsiaalseid ja isiklikke aspekte. Teda huvitavad androgüünsus, isiklik igatsus, maskuliinsed vs. feminiinsed positsioonid ja nende vastandumine, transsoolisus, seksuaalsuse ja soorollide teemade tajumine ajas ja sotsiaalses keskkonnas, aga ka ilu. Tegemist on Tartu Ülikoolis semiootikat ja Tartu Kõrgemas Kunstikoolis fotograafiat õppinud ning nii fotograafi kui õppejõuna tegutsenud  kunstniku esimese autoportreede ekspositsiooniga.

 

19:00 EKA galerii (Vabaduse väljak 6/8)

Keiu Maasik “Kadunud sõbrad”, kuraator Kaisa Maasik

 

Keiu Maasiku näitus “Kadunud sõbrad” räägib inimeste kaugeksjäämisest ja täiskasvanukssaamisest. Foto- ja videonäitus kasutab dokumentaalseid kaadreid teismeea elust äärelinnas, läbilõiget hoonetest üksikelamu rajoonis ning suurtest ostukeskustest nende lähistel. Näituse keskseks tegevuspaigaks ongi Ameerika unelmast tuttavlik aiaga maja äärelinnas. “Kadunud sõbrad” räägib universaalsest protsessist, sõprade kaugenemisest ja selle põhjustest ühe sõpruskonna loo kaudu.

 

20:00 Temnikova & Kasela galerii (Lastekodu 1)

Merike Estna & Ana Cardoso “Seemet võib initseerida juhuslikult II”

 

Maalikunstnikud Merike Estna ja Ana Cardoso on kokku tulnud kahes erinevas geograafilises ja ajalises punktis, et uurida meediume, mis ei ole traditsiooniliselt seotud klassikalise maalikunstiga. Näituse “Seemet võib initseerida juhuslikult” esimene ülespanek oli avatud 2016. aastal Portos, Portugalis. Kunstnikud uurisid toona traditsioonilisi Portugali kahhelkive kui maalikunsti meediumi. Tallinna näitus jätkab tööd sellega, mida sageli peetakse rahvakunsti ja käsitöö materjaliks – mõlemad kunstnikud töötavad maalidega, mis on ümber tõlgendatud traditsioonilisel viisil valmistatud vaipadeks.

 

20:30 Vaal galerii (Tartu mnt 80d)

Björn Koop & Leslie Laasner “Sisemine põlemine”

 

Björn Koopi ja Leslie Laasneri ühisnäitus “Sisemine põlemine” koondab kahe petrolhead-i maaliloomingut. Björn vaatab motomaailma väljast sisse, läbi joonte geomeetria, püüdes luua emotsioonidele praktilise ja funktsionaalse väljundi. Leslie loomemeetod põhineb roolides unelmate tehnoloogiat üle Itaalia alpide, läbi öise Berliini ilma igasuguse praktilise põhjuseta.  Björn Koop on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 2005 ning praegu töötab Frankfurdis autodisainerina. Leslie Laasner on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia 1998, aga pärast seda asus aktiivselt tegelema hoopis muusikaga. “Sisemine põlemine” on Leslie esimene galeriinäitus.