Tallinna Teisipäev 26. septembril

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus korraldab Tallinna Fotokuu raames 26. septembril spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu Tallinna Teisipäev, millest võtavad osa Positiiv galerii, Draakoni galerii, Okapi galerii, EKA galerii, Temnikova & Kasela galerii, Vaal galerii ja Fahle galerii. Seekordse Tallinna Teisipäeva programmi kaasatud näituste ühisnimetaja on kaamerapõhisus. Enamikes galeriides on kogu õhtu jooksul kohal nii kunstnikud kui ka galeristid, et tutvustada kõigile huvilistele näitusel olevaid teoseid.

 

Galeriiõhtu programm:

 

17:00 Galerii Positiiv (Roo 21a)

Ülle Saatmäe “Vaateväli”, kuraator Kristel Schwede

 

Ülle Saatmäe näitusel “Vaateväli” tekib dialoog kahe erineva meediumi – tekstiili ja foto – vahel. Fotode sõnumi teisendamiseks loodud tekstiilinstallatsioon võimaldab puutetundlikult tajuda kunstniku visuaalset teekonda kahemõõtmeliselt fotolt kolmemõõtmelisse galeriiruumi. Ülle Saatmäe on hariduselt tekstiilikunstnik, kes töötab igapäevaselt Disain Digestos disainerina ja õpetab Tartu Kõrgemas kunstikoolis tudengitele interjööritekstiili.

Tallinna Teisipäeval kutsuvad kuraator ja kunstnik vaatajad kaasaegse kunsti eri meediumide piire ületavale ja ühendavale mõtterännakule.

 

18:00 Draakoni galerii (Pikk 18)

Tarvo Varres “Memory-Sensitive”

 

Tarvo Varrese isiknäituse keskmes on 2015. aastal loodud fotoseeria “Kättesaamatu mälestus (Brüsseli nurgad)”, mis käsitleb küsimusi selle linna mateerias kehastuvast ajaloost, kolmekeelsest identiteedist, igapäevastest kasutustest ja staatusest niinimetatud Euroopa pealinnana. Tarvo Varres töötab peamiselt foto- ja videoinstallatsiooni meediumis. Ta alustas avalikku esinemist 1991. aastal näitusega “Guide to Intronomadism” ning on saanud Kinoliidu noore fotograafi preemia (1992), Rühm T koosseisus Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1996) ning on Köler Prize 2018 nominent. Alates 1996. aastast on Varres külalisõppejõud Eesti Kunstiakadeemias.

Tallinna Teisipäeval toimub Tarvo Varrese esimese monograafia “Memory-Sensitive” (tekstide autorid Hanno Soans, Margus Ott, Marten Esko, Mark Raidpere) esitlus.

 

19:00  Okapi galerii (Niguliste 2)

Kristian Saks “Tallinn elab – pilguheit pealinna tänavatele”

 

Okapi galeriis on Tallinna Teisipäeval võimalik vaadata Kristian Saksa teist isikunäitust “Tallinn elab – pilguheit pealinna tänavatele”. Näitus on keskendunud Tallinna tänavate olustikule ja ka vähem külastatavatele kohtadele. Algselt oli autori jaoks tänavafoto juurde jõudmine osa plaanist seista silmitsi oma hirmudega. Nüüd on see leidnud kindla koha tema fotograafilistes ettevõtmistes ja laienenud erinevatesse Euroopa linnadesse. Kristian Saks on fotograaf ja tõlkija, kes fotograafia-alaselt tegeleb peamiselt analoogfotograafiaga.

Tallinna Teisipäeval toimub kohtumine kunstnikuga, kes tutvustab oma näitust lähemalt.

 

19:30 EKA galerii (Vabaduse väljak 6/8)

Elena Khurtova & Marie Bourlanges “Sosistavad kivid”

 

Arhitektide Elena Khurtova ja Marie Bourlanges interaktiivsed näitusetööd koosnevad portselanist objektidest, kontaktmikrofonidest ning kõlaritest. Portselanist “kividel” on erinevad faktuurid, mis loovad katsudes erinevaid helisid. Külastajatel on võimalik portselani muusikainstrumentidena kasutada muutes EKA Galerii seeläbi  ruumiliseks muusikainstrumendiks. Amsterdamis resideeruvad arhitektid Elena Khurtova  ja Marie Bourlanges on alates 2009. aastast eksperimenteerinud erinevate materjalidega, sh portselaniga ning õpetanud arhitekte nii Rietveldi Akadeemias kui Haagi Kuninglikus Kunstiakadeemias Hollandis. Näitus “Sosistavad kivid” kuulub Tallinna Arhitektuuribiennaali satelliitprogrammi.

Tallinna Teisipäeval tutvustavad näitust Eve Arpo Eesti Arhitektuurikeskusest ja EKA galerist Keiu Krikmann.

 

20:30 Temnikova & Kasela galerii (Lastekodu 1)

Olga Tšernõševa “Algunas Canciones Lindas”, kuraator Anders Kreuger

 

Olga Tšernõševa esitleb näitusel “Algunas Canciones Lindas” (“Mõned kaunid laulud”) kolmekümmet objektiivipõhist tööd, enamasti analoog- ja digitaalfotot. Need annavad edasi tema mõningaid põhihuvisid – viljakaid pingeid piltide ja lugude, iseloomuliku ja etteaimamatu, üksiku ja hulga vahel – kuid mis ei ole seni leidnud kohta erinevates seeriates või laiema publiku ees. Olga Tšernõševa elab ja töötab Moskvas. Oma loomingus, mis hõlmab filmi, fotograafiat, joonistamist ja objektipõhiseid meediumeid, toetub ta tavapärastele hetkedele ja igapäevaelu äärealadele kui viisile uurida aina killustuvaid suurtõlgendusi kaasaegsest Venemaa kultuurist.

Tallinna Teisipäeva tutvustab näitust Merilin Talumaa Temnikova & Kasela galeriist.

 

21:00 Vaal galerii (Tartu mnt 80d)

Kristi Kongi “Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga”

 

Näitus “Aberratsioon. Harjutused valguse ja varjuga” sai alguse Kristi Kongi uurimisreisilt Mexico Citysse ning fotodest, mida kunstnik seal väikese kaameraga ringi kolades pildistas. Sealne valguse liikumine ja kiire muutus olid suurimaks ajendiks näituse idee arenemisel ja loomisel – kunstnikule sai oluliseks tabada täpselt neidsamu värvisüsteeme ja valguse kulgemist, mida ta tabas Mexico City tänavatel valguslaikude sees liikudes. Tulemuseks on terviklik maaliinstallatsioon, mille sees on õlimaalid lõuendil, mis üritavad tabada muutuvaid valgusemomente. Kristi Kongi on lõpetanud 2008. aastal maalingute osakonna Tartu Kõrgemas Kunstikoolis ja kaitsnud 2011. aastal Eesti Kunstiakadeemias magistrikraadi.

Tallinna Teisipäeval toimub Vaal galeriis kohtumine kunstnikuga ning ringkäik näitusel.

 

21:30 Fahle galerii (Tartu mnt 84a)

“Eesti Film 100 – Kaadritagune elu”

 

Fahle Galerii suures saalis avatakse üheks õhtuks spetsiaalselt Tallinna Teisipäeva osalejate tarbeks eelvaade näitusele “Eesti Film 100 – Kaadritagune Elu”. Fotonäitus toob vaatajateni Eesti kinoklassika kaameratagused kaadrid, teeb seda fotokunsti võtmes ja Eesti parimate fotokunstnike kaamerasilma läbi.

Tallinna Teisipäeval toimub näitusel väljapanekut tutvustav ringkäik.