TMW galeriituur laupäeval 13. mail

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) korraldab Tallinn Music Week (TMW) raames spetsiaalse kunstiprogrammiga galeriituuri, millest võtavad osa Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljon, Okapi galerii, Positiiv galerii, Temnikova & Kasela galerii, Juhan Kuusi Dokfoto Keskus, Vaal galerii ja Telliskivi Loomelinnaku Roheline Saal. Galeriituuri päeval näeb eriilmelistel näitustel nii Eesti kui rahvusvaheliste kunstnike värsket loomingut. Näitusepaikades toimuvad päeva jooksul tuurid ning on võimalik tutvuda galeristide ja kunstnikega.

Galeriide vahel liikumiseks tuleb appi tellitud buss. Bussikohtade täitmine toimub iga väljumiskoha ees “kes ees, see mees” põhimõttel. Tuuriga võib liituda päeva jooksul tulles ajakavas märgitud kellaajal kindlasse näitusepaika.

Galeriituuri päeva kava:

 

12:00 Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljon (J. Koorti 24)

Kevadnäitus 2023

 

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis avatakse Eesti Kunstnike Liidu kevadnäitus. Näituse teosed valib žürii 274 taotluse hulgast. Väljapanekul osalevad Eestis tegutsevad kunstnikud 2022. ja 2023. aastal valminud maali, graafika, skulptuuri või installatsiooniga, video ja foto- või digiprindiga. Oma programmi koostades peab Kunstihoone oluliseks kaasaegsust, rahvusvahelisust, kureeritust ning põlvkondadeülesust. Restaureerimistööde ajaks on Kunstihoone kolinud Lasnamäe paviljoni aadressil Jaan Koorti 24. Näitusel toimub eestikeelne tuur.

 

13:15 Okapi galerii (Niguliste 2)
Taavi Tuleva isikunäitus “Mõttemustrid”

 

Taavi Tulev loob geomeetrilist täpsusepõhist kunsti, mis on inspireeritud erinevatest teadvuseseisunditest ja läbi piltide on eesmärk vaatajas ka nende tekitamine. Näitusel on eksponeeritud vanemaid ja uuemaid teoseid, läbival kohal on erinevad spiraalsed mustrid. Taavi on teinud elektroonilist muusikat alates aastast 2000. Lisaks kunstile ja muusikale salvestab loodushelisid (ning äsja ilmus temalt äikesetormihelidega vinüülplaat), ta on loonud ka hulkanisti võrdlemisi suurejoonelisi helikujundusi erinevatele muuseumidele ja näitustele. TMW raames esineb ta artistinime all HAPE.

 

14:00 Temnikova & Kasela galerii (Peetri 12)

Sevina Tzanou ja Toni Schmale näitus “Final Fantasy”

 

Kahe kunstniku ühisnäitus “Final Fantasy” Temnikova & Kasela galeriis lähtub kehalisuse lahtimõtestamisest. Näitusel on esindatud kaks soorolle kritiseerivat kunstnikku: Kreeka päritolu maalikunstnik Sevina Tzanou ja installatiivsete skulptuuridega Saksa kunstnik Toni Schmale. Esmapilgul vastandlikud kunstnikud tegelevad mõlemad kehade ja ihadega. Kunstnikud tegelevad jõu, distsipliini, pinge ning lahti laskmise ideedega, väljapandud teostes on viiteid burleskile ning treeningvarustusele.

 

14:30 Positiiv galerii (Roo 21a)

Anneli Ivaste ja Kristel Schwede duonäitus​​„Vaikusest välja voolanud“ 

 

Positiiv galeriis avatud näitus mõtiskleb loomeinimeste inspiratsiooni ja ühisloomingu piiride teemal. Avatud meelega igapäevaelu elades näeme, kogume ja talletame teadlikult või alateadlikult erinevaid helisid ja sõnu, värve ja aistinguid, mis segunevad meie siseilmaga. Loomingulise tõuke võib anda tavaline elu meie ümber või eraklik eemaldumine vaikusesse. Need kogetud impulsid käivitavad uue loomeahela. Galeriide tuuril on kohal Anneli Ivaste ja Kristel Schwede.

 

15:15 Vaal galerii (Telliskivi 60a/5)

Kadri Toomi isikunäitus “Õhulaev ja kasvuhooned” 

 

Toom koondab oma näitusel Vaal galeriis graafikateoseid ja ruumiinstallatsiooni. Näitusel esitamisele tulevad teosed peegeldavad inimese püüdlust sekkuda looduslikesse protsessidesse, neid ise disainida ning jäljendada. Teosed viitavad otsingulisusele leida midagi enneolematut ning müstilist. Näituseruum muutub simulaakrumiks, mida saadab Johanna Kivimäe helilooming.

 

15:45 Juhan Kuusi Dokfoto Keskus (Telliskivi 60a)

“Puudutus. Väike foto, suur lugu”

 

Grupinäituse eesmärk on läbi väikese formaadi rääkida puudutavaid, olulisi ja huvitavaid dokumentaalfoto lugusid. Üllatavaid leide ja ootamatuid vaatenurki pakkuval näitusel osaleb kokku 56 Eesti ja Euroopa autorit, kes astuvad üles rohkem kui 200 miniformaadis tööga. Kuraatoreid huvitas väljakutse, milliseid teoseid fotograafid avalikule kutsungile esitavad ning millist kogemust suudavad väikesed fotod esile kutsuda näitusesaalis. Väljapanekule valitud teemade kaudu heidab näitus valgust rikkalikule inimkogemusele meid ümbritsevas elukeskkonnas, mis kiires maailmas võib sageli tähelepanuta jääda. Nendesse visuaalsetesse narratiividesse sukeldudes saavad külastajad anda oma hinnangu väikeseformaadilise fotograafia võimele jäädvustada ja jagada eripalgelisi lugusid.

 

16:15 Telliskivi Loomelinnaku Roheline Saal (Telliskivi 60a)

Eesti helikunstnike näitus “Sõna saab heli”

 

Kunstifestival “Ma ei saa aru” raames avatav helikunsti näitus toob Telliskivi Loomelinnaku Rohelisse saali seitse Eesti kunstnikku, kes loovad endise tööstushoone saali ruumilise helimaastiku. Näitusel osalevad kunstnikud Raul Keller, Liisa Hirsch, Taavi Suisalu, Sten Saarits, Erik Alalooga, Katrin Enni ja Mari-Liis Rebane. Eriilmelised helikunstiga seotud ideed on pandud kõlama tervikliku teosena, mida saab kogeda helisündmustena erinevates ruumipunktides selle sees ringi liikudes. Kuigi näitusel on kesksel kohal helidega seotud tajukogemus, ei ole jäänud tähelepanuta ka kogu keskkonna ühtseks tervikuks siduv visuaalne ilme. Näituse kuraator on Eesti alternatiivsete heliilmade spetsialist, muusika-ja helikunsti festivali „Üle heli“ korraldaja Aivar Tõnso.

 

Tallinna Kunstihoone Lasnamäe Paviljoni haridustund. Foto: Roman-Sten Tõnissoo