Välisuudised aprill 2018

Vaade Kristina Õlleki ja Kert Viiarti näitusele ‘You Know You’ve Become Part of the View’ Hobusepea galeriis, 2017. Kunstnike loal. Foto: Kristina Õllek

 

Kristina Õllek ja Kert Viiart Riias

 

Kristina Õllek ja Kert Viiart osalevad tänavu teist korda toimuva Riia Fotograafia Biennaali põhinäitusel ‘Screen Age I: Self-Portrait’. Inga Brūvere (LV), Marie Sjovoldi (NO) ja Aiga Dzalbe (LV) kureeritud näitus tegeleb tehnoloogia mõjuga inimeste igapäevaelule, tajule ja teadlikkusele. Lisaks uuele teosele ‘Displacer In Use’ (2018) on Riias väljas Kristina Õlleki video ‘The Real Thing’ (2017) ja kunstnike koostöös valminud installatsioon ‘Displacers’ (2017), mida sai näha möödunud sügisel Tallinna Fotokuu raames Hobusepea galeriis toimunud näitusel ‘You Know You’ve Become Part of the View’.

 

Lisaks Õllekile ja Viiartile osalevad biennaalil ka Taavi Suisalu, kelle installatsioon ‘Distant Self-Portrait’ (2016) on väljas konkursi ‘Seeking the Latest in Photography’ laureaatide näitusel ja Margus Tamm, kelle teosed on kaasatud linnaruumiprojekti ‘I WANT YOU!’.

 

Aeg: 13. aprill – 13. mai 2018

Koht: Riga Art Space, Kungu 3, Riia

Koduleht: rpbiennial.com

 

 

Detail Mihkel Ilusa näituselt ‘Pista see omale seina’ Hobusepea galeriis, 2017. Kunstniku loal. Foto: Johannes Säre

 

Mihkel Ilus Bergenis ja Helsingis

 

Mihkel Ilus avab Bergenis Hordaland Kunstsenteris isikunäituse ‘How Else Can I Put It?’. Siim Preimani kureeritud näitusel arendab Ilus edasi 2017. aasta suvel Tallinnas Hobusepea galeriis näitusel ‘Pista see omale seina’ alguse saanud protsesse, kus kunstnik moodustab erinevate maaliosiste – nt lõuend, tapid ja õlivärv – suurendustest ja ümbertöötlustest ruumiinstallatsioone. Näituse korraldavad koostöös Tallinna Kunstihoone ja Hordaland Kunstsenter.

 

Lisaks näitusele Norras saab Helsingis Kiasmas kahel korral näha Mihkel Ilusa ja Henri Hüti performatiivset installatsiooni “Kapriisid III”. Performance’it, mille kaht esimest osa on kunstnikud esitanud Eestis, esitletakse osana Kiasma teatri ‘performance_now’ platvormist.

 

Näitus Bergenis:

 

Aeg: 13. aprill – 3. juuni 2018. Avamine reedel, 13. aprillil.

Koht: Hordaland Kunstsenter, Klosteret 17, Bergen

Koduleht: kunstsenter.no

 

Performance Kiasmas:

 

Aeg: 6. ja 7. aprill 2018 kell 19. Laupäeval, 7. aprillil kell 16 toimub kohtumine kunstnikega

Koht: Kiasma kaasaegse kunsti muuseum, Mannerheiminaukio 2, Helsingi

Koduleht: kiasma.fi

 

 

Eléonore de Montesquiou ‘Babylon’, 2017, kaader videost. Kunstniku ja EKKMi loal.

 

Eléonore de Montesquiou ja EKKM Brüsselis

 

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum (EKKM) osaleb POPPOSITIONS alternatiivsel kunstimessil projektiga ‘EKKMi E-residentsus #1: residentsus & mitte-residentsus’. Projekti autorid on kunstnik Eléonore de Montesquiou ja EKKM ning see keskendub (rahvusliku) residentsuse ja mitte-residentide teemale. ‘E-residentsus’ on käibelolev sõna ja riiklik projekt, mis on kujunenud Eesti ‘uue digitaalse rahvuse’ loomise eesmärgi sümboliks ning pakub digitaalset kodakondsust ja juurdepääsu riigi e-teenustele kõigile, kes on huvitatud, kus iganes nad füüsiliselt asuvad. Loosungiks on ‘e-residentsus on uus digitaalne rahvus, mis on mõeldud globaalsetele kodanikele ning mida toetab Eesti Vabariik’.

 

Projekt on osa EV 100 kunstiprogrammist.

 

Aeg: 19. – 22. aprill 2018

Koht: Place du Nouveau Marché aux Grains 22-23, Nieuwe Graanmarkt, 1000 Brüssel

Koduleht: poppositions.com

 

 

ГРАУНД зин фест 2017. Foto: Indrek Sirkel

 

Lugemik Brüsselis ja Moskvas

 

Kirjastus Lugemik esitleb Brüsselis Wielsi kaasaegse kunsti keskuses Paul Kuimeti fotode ja Gregor Tauli tekstidega raamatut ‘Notes on Space. Monumental Painting in Estonia 1947–2012’. Raamatus on 94 Paul Kuimeti must-valget fotot Eestis leiduvatest monumentaalkunsti teostest ning Tauli poolt spetsiaalselt rahvusvahelisele publikule kirjutatud teoseid saatvad tekstid ning ülevaatlik essee.

 

Samuti osaleb Lugemik teist aastat järjest Moskva rahvusvahelisel kunstiraamatute festivalil ja konverentsil ГРАУНД зин фест, mis toob kokku üle 50 iseseisva kirjastuse, kollektiivi ja raamatupoe.

 

Esitlus Brüsselis:

 

Aeg: 20. aprill 2018

Koht: WIELS kaasaegse kunsti keskus, Av. Van Volxemlaan 354, 1190 Brüssel

Koduleht: wiels.org

 

Mess Moskvas:

 

Aeg: 27.–29. aprill 2018

Koht: ГРАУНД Песчаная, ул. Новопесчаная, д. 23, к. 7, Moskva

Koduleht: groundmoscow.com

 

 

Jaan Toomik ‘Armulaud’, 2007, kaader videost. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

 

Jaan Toomik Helsingis, Riias ja Amsterdamis

 

Aprilli lõpuni saab Helsingi ühes uuemas galeriis Kohta näha Jaan Toomiku videoteoseid. Paralleelselt Toomiku videotega ‘Jaanika’ (2007), ‘Armulaud’ (2007) ja ‘Untitled Action’ (2015), on galeriis väljas Rootsi kunstniku Astrid Svangreni installatsioonid.  Lisaks sellele on kuu keskpaigani avatud Jaan Toomiku isikunäitus ‘Theatre of Gestures’ Riias Mūkusala Kunstisalongis, kus on eksponeeritud Andris Brinkmanise (LV) kureeritud valik kunstniku viimase kümne aasta maalidest.

 

Toomiku teoseid on väljas ka Amsterdamis Stedelijk Museumi näitusel ‘Freedom is Recognized Necessity’, kus esitletakse valikut muuseumi kogusse kuuluvast endiste Nõukogu Liidu maade kunstnike loomingust.

 

Näitus Helsingis:

 

Aeg: 8. märts – 29. aprill 2018

Koht: Kohta, Teurastamo, Työpajankatu 2 B, Helsingi (hoone 7, 3. korrus)

Koduleht: kohta.fi

 

Näitus Riias:

 

Aeg: 15. veebruar – 12. aprill 2018

Koht: Mūkusala Kunstisalong, Mūkusalas iela 42, Riia

Koduleht: mmsalons.lv

 

Näitus Amsterdamis:

 

Aeg: 3. märts – 12. august 2018

Koht: Stedelijk Museum, Museumplein 10, 1071 DJ, Amsterdam

Koduleht: stedelijk.nl

 

Aprillis veel avatud:
Balti kaasaegse kunsti näitus Helsingis
Edith Karlson Leipzigis
Flo Kasearu Spångas
Marge Monko Budapestis
Marko Mäetamm Bagdadis
Jaanus Samma Tornios (kuni 15.04)