Välisuudised juuni 2018

Kristina Õllek ‘Under Certain Circumstances (Static Synthetic 1.0)’, 2018, kaader videost. Kunstniku loal

 

Kristina Õllek Brüsselis

 

Kristina Õllek osaleb Brüsseli projektiruumis Coherent toimuval grupinäitusel ‘A brief introduction to physiological anthropology’. Maxime Souvent (FR/BE) kureeritud näitusel astub ta mõttelisse dialoogi Alexander Duke’i (FR/BE) ja Valérian Goalec’i (FR/BE) teostega. Õllek eksponeerib Brüsselis kohaspetsiifilist videoinstallatsiooni ‘Under Certain Circumstances (Static Synthetic 1.0)’ (2018), mis kõnetab territooriumi ja ruumi mõistet tunnetuslike ja looduslike protsesside kaudu.

 

Aeg: 31. mai – 30. juuni 2018

Koht: Projektiruum Coherent, 9 rue Keyenveld, Brüssel

Koduleht: coherent-brussels.com

 

 

Flo Kasearu ‘Two People by the Beach, Nothing Else’, 2017, kaader videost. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

 

Flo Kasearu, Kris Lemsalu ja Temnikova & Kasela galerii Baselis

 

Temnikova & Kasela galerii osaleb Flo Kasearu ja Kris Lemsalu teostega mainekal LISTE kunstimessil Baselis. Eelkõige noortele kunstnikele ja galeriidele keskendunud messil esitleb galerii Flo Kasearu videoteoseid ‘Creative Estonia’ (2012), ‘Two People by the Beach, Nothing Else’ (2017) ja valikut uuest, äsja Tallinnas näitusel ‘Aia auk’ esitletud seeriast ‘Startup’ (2018). Kris Lemsalult on väljas uued teosed 2008. aastal alustatud seeriast ‘Immaterial Material Love’ ning messi ajaks valmiv installatsioon.

 

Aeg: 11. – 17. juuni 2018

Koht: Endine Warteck õlletehas, Burgweg 15, Basel

Koduleht: liste.ch

 

 

Jaan Toomik ‘Oleg’, 2010, kaader videost. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

 

Jaan Toomik Dresdenis

 

Dresdeni Kunstimajas avatakse juuni keskel Jaan Toomiku näitus ‘Oleg’, mis puudutab kohustusliku sõjaväeteenistuse teemat autoritaarses Nõukogude Liidus ning laiemalt vägivallaga seotud eksistentsiaalseid küsimusi. Jaan Toomiku tööd lähtuvad nii isiklikest kogemustest kui Eesti ühiskonnas toimunud muudatustest. Väljapanekus on valik Toomiku videosid ja tema uuemad maalid.

 

Aeg: 14. juuni – 22. juuli 2018

Koht: Dresdeni kunstimaja, Rähnitzgasse 8, Dresden

Koduleht: kunsthausdresden.de

 

 

‘Solar Bodies’ plakat. Graafiline disain: Norman Orro

 

Norman Orro Pariisis

 

Norman Orro osaleb Pariisis Orsay muuseumis ühe õhtu näitusel ‘Solar Bodies’, mis on osaks muuseumis avatud suurnäituse ‘Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis’ programmist. Üristustesarja ‘Curieuse nocturne’ raames toimuva aktsiooniga luuakse dialoog 20. sajandi alguses tegutsenud Balti sümbolistide ja kaasaegsete visuaalkunstnike vahel. Orro osaleb näitusel graafilise disainerina, luues näitust saatva voldiku ja visuaalse essee.

 

Norman Orro osalust toetab Outset Eesti.

 

Aeg: 21. juuni 2018. Näitus ‘Metsikud hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis’ on avatud 15. juulini

Koht: Orsay muuseum, 1 Rue de la Légion d’Honneur, Pariis

Koduleht: musee-orsay.fr

 

 

Katja Novitskova ‘Pattern of Activation (embryogenesis)’, 2018, detail installatsioonist. Kunstniku, Kraupa-Tuskany Zeidleri galerii ja Greene Naftali galerii loal. Foto: Tõnu Tunnel/Kumu kunstimuuseum

 

Katja Novitskova Londonis

 

Whitechapel galeriis on 27. juunist avatud Katja Novitskova esimene isikunäitus Londonis – ‘Invasioonikõverad’. Kuraator Emily Butleri sõnul “loob kunstnik digisfääri märkide ookeani abil endassehaaravaid keskkondi”. Novitskova uusim installatsioon kujutab endast maastikku, mida on tabanud biootiline kriis ning mille puhul pildistamist ja tehnoloogiat kasutatakse elu ekspluateerimise kaardistamisel. 28. juunil toimub galeriis Katja Novitskova vestlus Joey Holderi ja Jenna Sutelaga.

 

Whitechapel galerii ja Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse koostöös sündinud projekt on osa EV100 välisprogrammist.

 

Aeg: 27. juuni – 2. september 2018. Avamine kolmapäeval, 27. juunil

Koht: Whitechapel galerii, 77-82 Whitechapel High St, London

Koduleht: whitechapelgallery.org

 

 

Marge Monko ‘I Don’t Know You, So I Can’t Love You’, 2018, installatsioonivaade RIBOCA1-lt. Kunstniku ja Ani Molnári galerii loal. Foto: Marge Monko

 

Eesti kunstnikud Riia biennaalil

 

Tänavu esimest korda toimuvale Riia kaasaegse kunsti biennaalile RIBOCA on Eestist kutsutud osalema kaheksa kunstnikku. RIBOCA1 alapealkirjaks on ‘Everything Was Forever, Until It Was No More’ ning selle peakuraator on Katerina Gregos, kes oli ka äsja Tallinna Kunstihoones lõppenud suurnäituse ‘Riik ei ole kunstiteos’ kuraatoriks. Eestist osalevad biennaalil Maria Kapajeva, Eve Kiiler, Karel Koplimets, Sandra Kosorotova, Marge Monko, Liina Siib, Ivar Veermäe ja Jevgeni Zolotko.

 

Aeg: 2. juuni – 28. oktoober 2018

Koht: erinevad paigad Riia linnas

Koduleht: rigabiennial.com

 

 

Vaade ArtVilnius 2017 messisaalist. Allikas: ArtVilnius

 

Eesti galeriid Vilniuse messil

 

Üheksandat korda Vilniuses toimuva rahvusvahelise ArtVilnius kunstimessi fookuses on tänavu Balti riigid. Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus koordineerib seni suurimat eesti galeriide ja kunstnike osalemist kaasaegse kunsti messil. Eestist on messil väljapanekutega esindatud Avangard galerii, galerii Positiiv, Eesti Fotokunstnike Ühendus, Haus galerii, Okapi galerii, Kogo galerii ja kaasaegse kunsti platvorm Noar ning Marko Mäetamm sooloprojektiga.

 

Aeg: 7. – 10. juuni 2018

Koht: LITEXPO messikeskus, Laisves 5, Vilnius

Koduleht: artvilnius.com

 

 

Juunis veel avatud:

Balti kaasaegse kunsti näitus Helsingis
Edith Karlson Leipzigis
Jaan Toomik Amsterdamis
Katja Novitskova ja Anu Põder Vilniuses