Välisuudised mai 2019

Kris Lemsalu ‘Birth V – Hi and Bye’, 2019, detail teosest. Kunstniku, Temnikova & Kasela galerii ja Koppe Astneri galerii loal. Foto: Edith Karlson

 

Kris Lemsalu Veneetsias

 

Tänavusel Veneetsia biennaalil esindab Eestit Kris Lemsalu, kes esitleb Eesti paviljoni uues asukohas Giudecca saarel projekti ‘Birth V – Hi and Bye’. Lemsalu kutsus näitusega töötama rahvusvahelise seltskonna kirjutajaid, kunstnikke ja kuraatoreid, nende seas Andrew Berardini, Sarah Lucas, Irene Campolmi ja Tamara Luuk. Näituse avamisõhtul tuleb esmaesitlusele spetsiaalselt selleks sündmuseks valminud rituaalne performance, mille autorid on Kris Lemsalu, Roman Lemberg, Michael Kleine, Kyp Malone, Michiko Takahashi ja Carola Caggiano. Eesti osalemist Veneetsia biennaalil koordineerib Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

 

Aeg: 11. mai – 24. november 2019. Avamine reedel, 10. mail kell 17

Koht: Eesti paviljon, c/o Legno&Legno, Giudecca 211, Veneetsia

Koduleht: birthv.com

 

 

Taavi Suisalu ‘Oodates valgust’, 2018. Kunstniku loal. Foto: Taavi Suisalu

 

Taavi Suisalu Wrocławis ja Berliinis

 

Taavi Suisalu osaleb sel aastal 30. aastapäeva tähistaval Wrocławi meediakunsti biennaalil Poolas. Biennaal alapealkirjaga ‘Human Aspect’ kaardistab viimase kolme kümnendi jooksul kunstis ja tehnoloogias toimunud arenguid ning esitleb kunstiteoste kõrval ka tavaliselt publikule kättesaamatuid kõrgtehnoloogilisi seadeldisi. Lisaks Poolale saab Suisalu loomingut näha ka Saksamaal, kus ta osaleb Berliini galeriis weisser elefant avataval rahvusvahelisel grupinäitusel ‘Futures of our Past’.

 

Kunstnik esitleb nii Wrocławis kui ka Berliinis oma 2018. aasta teost ‘Oodates valgust’, mida Eesti publik sai näha tema hiljutisel isikunäitusel ‘Valgus ookeanide vahel’ Tallinna Linnagaleriis.

 

Biennaal Wrocławis:

 

Aeg: 15. mai – 27. juuli 2019

Koht: Four Domes paviljon, Wystawowa 1, Wroclaw

Koduleht: wro2019.wrocenter.pl

 

Näitus Berliinis:

 

Aeg: 18. mai – 22. juuni 2019

Koht: galerie weisser elefant, Auguststraße 21, Berliin

Koduleht: galerieweisserelefant.de

 

 

Merike Estna näituse ‘Mother of Pearls’ kutse

 

Merike Estna Méxicos

 

Merike Estna avab Méxicos Karen Huberi galeriis isikunäituse ‘Mother of Pearls’. Alberto Rios de la Rosa kureeritud näitusel saab näha uut vitraažiseeriat, maale ja keraamilisi anumaid. Samuti on Méxicos väljas 100 maali seeriast ‘Daily Paintings’, valik möödunud aastal Riias kaasaegse kunsti keskuse kim? näitusele ‘Disposable gloves guide’ valminud skulptuure kui küünlaid ning 2017. aasta maal kui piknikukoht ‘Kneeling banana / angel / flew over my head / on the 7th floor / above the seabed’. ‘Mother of Pearls’ on Estna teine isikunäitus Karen Huberi galeriis.

 

Aeg: 16. mai –  5. juuli 2019 . Avamine neljapäeval, 16. mail kell 19.30

Koht: Karen Huberi galerii, Calle Bucareli 120, México

Koduleht: karen-huber.com

 

Maria Kapajeva ‘Helge tee’, 2017, kaader videost. Kunstniku loal

 

Maria Kapajeva Riias

 

Riia Fotokuu raames avatakse Läti Fotograafiamuuseumis Maria Kapajeva isikunäitus ‘Unistus on helge, veel ebaselge’. Esmakordselt 2017. aasta Tallinna Fotokuu biennaali raames Narva Kunstiresidentuuris esitletud näitusel uurib kunstnik oma hiilgeaegadel 12 000-liikmelisele, peamiselt naistest koosnevale kollektiivile tööd andnud Kreenholmi tekstiilivabriku sotsiaalset pärandit. Näituse inspiratsiooniallikaks on tekstiilivabriku endiste töölistega läbi viidud intervjuud ning kunstniku poolt nende käigus kogutud digitaliseeritud perekonnaalbumite, kalendermärkmike ja mälestusesemete kollektsioon.

 

Aeg: 16. mai – 30. juuni 2019

Koht: Läti Fotograafiamuuseum, Marstalu 8, Riia

Koduleht: fotomuzejs.lv

 

 

Laura Põld ‘Natural shelter’, 2018–2019. Kunstniku loal

 

Laura Põld Fiskarsis

 

Laura Põld osaleb sel aastal esimest korda toimuval Fiskarsi küla Kunsti- ja Disainibiennaalil Soomes. Põllult on Jenni Nurmenniemi poolt kureeritud biennaali kunstiosas ‘Beings with’ väljas spetsiaalselt selleks näituseks loodud installatsioon ‘Natural shelter’ (2018–2019). Teos koosneb keraamilistest skulptuuridest ja videoekraanidest, millelt saab lugeda luuletaja Katrin Väli samuti peamiselt selle koostöö raames kirjutatud tekste. Erinevatest savidest ja portselanist skulptuurid aimavad järele mõningaid lindude ja loomade pesaehitamise võtteid, aga ka taimede ja seente põhiehitust.

 

Fiskarsi küla Kunsti- ja Disainibiennaal on ellu kutsutud eesmärgiga tuua kokku kunstnikud, disainerid, kohalikud kogukonnad ja publik ning ergutada professionaalide ja asjaarmastajate koostööd.

 

Aeg: 19. mai – 15. september 2019

Koht: The Threshing House & the Granary, Fiskari küla, Soome

Koduleht: fiskarsvillagebiennale.com

 

 

Diana Tamane foto seeriast ‘Flower smuggler’, 2019. Kunstniku loal

 

Kristina Norman ja Diana Tamane Riias

 

Kristina Norman ja Diana Tamane osalevad Riia kunstifestivalil Survival Kit. Baltikumi suurim omataoline iga-aastase festival kannab tänavu järjekorranumbrit ’10.1’ ja see uurib ääremaastumise fenomeni, seades kahtluse alla geopoliitilise- ja kultuuriruumi tavapärase jaotamise keskmeks ja perifeeriaks. Diana Tamane näitab Riias oma 2016. aastal alustatud seeriat ‘Flower Smuggler’ ja Kristina Norman 2018. aasta videoteost ‘Jumalad, andke tuli tagasi’.

 

Aeg: 23. mai – 30. juuni 2019

Koht: Endine Läti Ülikooli füüsika, matemaatika ja optomeetria teaduskond, Zeļļu 2, Riia
Koduleht: lcca.lv

 

 

Vaade ArtVilnius 2018 messisaalist. Allikas: ArtVilnius

 

Eesti galeriid Vilniuses

 

Kümnendat korda toimuval rahvusvahelisel kunstimessil ArtVilnius on tänavu väljas kolm Eesti galeriid. Okapi galerii esitleb messil Kaupo Kikkase projekti ja raamatut ‘ANSEL’ ning Temuri Hvingija arhitektuurset tänavafotode seeriat ‘The Boundless Cities’. Kogo galerii viib Vilniusesse Kati Saaritsa, Kristi Kongi ja Nora Mertese teosed. Sel aastal esmakordselt messil osalev EKA galerii näitab ArtVilniusel EKA kaasaegse kunsti magistriõppekava tudengite Andre Joosep Armingu, Angela Ramirez Fellowesi ja Katrin Enni teoseid.

 

Lisaks galeriidele esitleb kaasaegse kunsti keskkond NOAR messil 2018. aastal Põhjamaade ja Baltikumi Noore Kunstniku Auhinna pälvinud Elina Vitola teoseid.

 

Aeg: 30. mai – 2. juuni 2019

Koht: LITEXPO messikeskus, Laisves 5, Vilnius

Koduleht: artvilnius.com

 

 

Karel Koplimets. Foto: Kaisa Maasik

 

Karel Koplimets Luksemburgis

 

Karel Koplimets siirdub mai lõpus Euroopa Investeerimispanga Instituudi residentuuri Luksemburgis. 6-nädalase residentuuri jooksul plaanib ta keskenduda uuele projektile, milles jätkab piiriüleste töötajate temaatika uurimist. Luksemburgis on üle 40% töölistest välismaalased ja kümned tuhanded neist liiguvad igapäevaselt töökoha- ja koduriigi vahet. Koplimetsa residentuur toimub osana Euroopa Investeerimispanga Instituudi Artist Development programmist, mille tänavune mentor on Soome kunstnik Jorma Puranen.

 

Aeg: mai lõpp–juuli algus 2019

Koht: EIB residentuur, Luksemburg

Koduleht: institute.eib.org

 

Mais veel avatud:
Flo Kasearu Daegus

Jaan Toomik Ankaras

Kris Lemsalu Pariisis

Alice Kask, Neeme Külm, Jass Kaselaan ja Holger Loodus Joensuus (kuni 05.05)

Marge Monko Essenis (kuni 05.05)

Marko Mäetamm Riias (kuni 11.05)

Marko Mäetamm Kaunases (kuni 18.05)

Flo Kasearu Varssavis (kuni 18.05)