Välisuudised november 2018

Mari-Leen Kiipli ‘Passiflora’, 2017, näitusevaade Hobusepea galeriist. Kunstniku loal

 

Mari-Leen Kiipli ja Fotokunstnike Ühendus Torinos

 

Fotokunstnike Ühendus esitleb Itaalias, Torinos toimuval The Others kunstimessil Mari-Leen Kiipli videoinstallatsiooni ‘Passiflora’ (2017). Teos lähtub loodusdokumentaalidest, mis on Kiipli jaoks lummav segu teaduslikest faktidest, inimteadvusest ning laiematest ühiskondlikest väärtustest. ‘Passiflora’ videomaterjalis läheneb Kiipli loodusdokumentalistikale kui ootamatutele kingitustele ning isiklikele vahetutele kohtumistele. The Others kunstimess toimub sel aastal kaheksandat korda ning on tuntud noorema kaasaegse kunsti tutvustajana Torino novembrikuise kunstinädala ajal, mil leiavad aset veel Artissima ja Dama kunstimessid ning FLAT kunstiraamatute mess.

 

Aeg: 1. – 4. november 2018

Koht: Endine Regina Maria Adelaide haiglakompleks, Lungo Dora Firenze 87, Torino

Koduleht: theothersfair.com

 

 

Kaupo Kikkas ‘Ikarus’ seeriast ‘Homo Deus’, 2018. Kunstniku ja Okapi galerii loal

 

Iris Kivisalu, Riina Varol, Kaupo Kikkas, Temuri Hvingija ja Okapi galerii Kiievis

 

Okapi galerii osaleb Ukrainas toimuval Photo Kyiv kunstimessil, kus esindab Iris Kivisalu, Riina Varoli, Kaupo Kikkase ja Temuri Hvingija loomingut. Kõigi Kiievis esitletavate kunstnike teoseid ühendab sotsiaalne tundlikkus ning inimese ja keskkonna omavahelise suhte uurimine. Tänavu teist korda toimuv Photo Kyiv messil on väljas üle 500 teose 20 galeriilt nii Ukrainast kui ka mujalt Euroopast.

 

Aeg: 1. – 4. november 2018

Koht: Chicago Central House, Antonovycha tn  44, Kiiev

Koduleht: photokyiv.com

 

 

Marge Monko ‘Kallis D’, 2015, kaader videost. Kunstniku ja Ani Molnári galerii loal

 

Eesti kunstnike filmid Glasgows

 

Glasgows Tramway kultuurikeskuses saab nädala aja jooksul näha Eesti kunstnike filmide skriiningprogramm-näitust ‘Katse ja eksitus’, mille temaatiliseks pidepunktiks on igapäevasus ja sellega toimetulek. Programm avab erinevail moel pidevasse katsete ja eksimuste ringlusesse haaratud argist olemist ning lihtsaid rutiine. Glasgows saab näha Flo Kasearu, Mari-Leen Kiipli, Paul Kuimeti, Laura Kuuse ja Camille Laurelli, Marge Monko, Mark Raidpere, Liina Siibi ning Ingel Vaikla teoseid. Programmi esitleb Fotokunstnike Ühendus koostöös Eesti Suursaatkonnaga Londonis ja selle kuraatorid on Kulla Laas ja Kaisa Maasik.

 

Programmi raames toimub 12. novembril kell 15 kuraatorituur ja samal päeval kell 19 Glasgow Kaasaegse Kunsti Keskuses (CCA) TalkSeePhotography vestlussarja osana Marge Monko kureeritud kunstnikefilmide skriining, millele järgneb diskussioon teemal ‘Kaasaegne armastus’.

 

Aeg: 12. november  – 18. november 2018

Koht: Tramway kultuurikeskus, 25 Albert Drive, Glasgow

Koduleht: tramway.org

 

 

Kris Lemsalu. Foto: Liisa Kivi

 

Kris Lemsalu Londonis ja Viinis

 

Kris Lemsalu avab isikunäituse ‘4LIFE’ Londoni ühes uuemas näitusepaigas, Goldsmithsi Ülikooli juures äsja tegevust alustanud kaasaegse kunsti keskuses Goldsmiths Centre for Contemporary Art. Lemsalu esimesel isikunäitusel Londonis saab näha tema värskeid installatsioone ning avamisel toimub performance. Näitus on osaks Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise välisprogrammist

 

Kuu keskel avaneb Lemsalul veel teinegi isikunäitus Viini Secessionis. Näitusel ‘Võtmed avavad uksi’ eksponeeritakse skulptuure ja installatsioone, mis põimivad loomariiki ja inimkonda ning looduslikku ja tehislikku.

 

Näitus Londonis:

 

Aeg: 23. november 2018 – 3. veebruar 2019

Koht: Goldsmiths Centre for Contemporary Art, St James’, New Cross, London SE14 6AD

Koduleht: goldsmithscca.art

 

Näitus Viinis:

 

Aeg: 16. november  2018 – 20. jaanuar 2019

Koht: Secession, Friedrichstraße 12, Viin

Koduleht: secession.at

 

 

Rein Tammik ‘Poiss fotoaparaadiga’, 1981. Õli. Kunstniku ja Riikliku Tretjakovi Galerii loal

 

Eesti kunstnikud Moskvas

 

Moskva Riiklikus Tretjakovi Galeriis avatakse põhjalik Eesti kunsti ülevaatenäitus ‘Piiride poeetika. Eesti kunst 1918–2018’. Viimase saja aasta kunsti läbilõiget tutvustava väljapaneku keskpunkti moodustab valik aastatel 1945−1989 Tretjakovi Galerii kogudesse jõudnud eesti kunstnike töödest. Näitust on võimalik käsitleda kui kontsentreeritud sissevaadet eesti kunstiajalukku, mis toob nõukogude perioodi kõrval välja Eesti modernismi seisukohalt olulisi loovisikuid II maailmasõja eelsest ajast ja 21. sajandi algusest. Kumu kunstimuuseumiga koostöös sündinud näituse kuraatorid on Eha Komissarov ja Tatjana Zelukina.

 

Näitusel on väljas Eduard Wiiralti, Peet Areni, Eerik Haameri, Arnold Akbergi, Aleksander Krimsi, Felix Randeli, Rein Tammiku, Elmar Kitse, Ülo Soosteri, Ando Keskküla, Jüri Okase, Lilli-Krõõt Repnau, Paul Sontagi, Malle Leisi, Anu Põdra, Marge Monko, Dénes Farkase, Anna Škodenko, Krista Mölderi ja Ene-Liis Semperi teosed.

 

Näituse avamisele viib Eestist rong.

 

Aeg: 22. november 2018 – 27. jaanuar 2019. Avamine kolmapäeval, 21. novembril kell 19

Koht: Riiklik Tretjakovi Galerii, Lavrushinsky Lane, 119017, Moskva

Koduleht: tretyakovgallery.ru

 

 

Jaanus Samma ja Marko Raat ‘3.50’, 2015, kaader videost, installatsioonivaade. Kunstnike ja Temnikova & Kasela galerii loal. Foto: Reimo Võsa-Tangsoo

 

Jaanus Samma Prahas

 

Jaanus Samma osaleb Prahas MeetFactory galeriis toimuval grupinäitusel ‘Based on a True Story’. Kolme Põhja-Euroopa kunstniku teoseid esitlev väljapanek kaardistab inimeste huvi tõestisündinud lugude vastu ja uurib regiooni kaasaegsele kunstile iseloomulikku narratiivsust ja dokumentaalset stiili. Sammalt on väljas teosed tema 2015. aasta Veneetsia biennaalil esitletud projektilt ‘NSFW. Esimehe lugu’. Näituse kuraator on Eva Riebová, kes viibis 2017. aastal Curatorial Program for Research programmi raames Tallinnas.

 

Aeg: 23. november 2018 – 27. jaanuar 2019. Avamine reedel, 23. novembril

Koht: MeetFactory, o. p. s. Ke Sklárně 3213/15, Praha 5

Koduleht: meetfactory.cz

 

Novembris veel avatud:

Balti kaasaegse kunsti näitus Helsingis
Eesti kunstnikud Balti triennaalil Riias (kuni 18.11)
Eesti kunstnikud Budapestis
Diana Tamane ja Kristina Õllek Winterthuris
Ingel Vaikla Viinis
Jaanus Samma Roomas
Kati Ilvese kuraatorinäitus Nantesis
Marge Monko Krakowis
Alexei Gordin Vilniuses (kuni 13.11)
Dénes Farkas Ljubljanas (kuni 09.11)
Kris Lemsalu Bremenis (kuni 18.11)
Krista Mölder Espoos (kuni 18.11)
Liina Siib Helsingis (kuni 25.11)
Marge Monko Hong Kongis (kuni 25.11)