Välisuudised oktoober 2019

Kunstnik Laura Põld. Foto Lukas Eggerth

 

Laura Põld New Yorgis

 

Laura Põld viibib oktoobris ja novembris residentuuris New Yorgis ISCP programmis. Kunstnik plaanib New Yorgis edasi arendada oma mitmeaastast projekti, mis käsitleb inimese mõju keskkonnale. Selleks külastab ta erinevaid skulptuurile keskenduvaid kogusid ja institutsioone New Yorgis ja selle lähedal. Lisaks on programmi oluliseks osaks külaliskuraatorite stuudiovisiidid ning osalemine iga-aastasel avatud stuudiote üritusel novembris.

 

Aeg: oktoober – november 2019

Koht:  ISCP New York, Metropolitan Avenue 1040, New York

Koduleht: iscp-nyc.org

 

 

Flo Kasearu ‘Collection of Artist Dead Plants’ (jätkuv). Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal

 

Flo Kasearu ja Alexei Gordin Riias

 

Flo Kasearu ja Alexei Gordin osalevad Riias, LOW galeriis avataval rahvusvahelisel grupinäitusel ‘Artist Crisis Center’. Ieva Kraule-Kūna ja Elīna Vītola kureeritud näitusel muutub galerii soovimatu kunsti varjupaigaks ja omamoodi abikeskuseks, kuhu on oodatud kõik need, keda on petnud Fortuuna või kelle läbisaamine Pegasusega on keeruline. Näitusepaigast saab turvaline ruum, kus on kunstnikel võimalik rahuneda ja taastuda. 

 

Aeg: 1. oktoober – 1. november 2019

Koht: LOW galerii, Ģertrūdes iela 115, Riia

Koduleht: facebook.com/lowgallery

 

 

Jaanus Samma ‘Reconstructed Histories. Belts’, 2019. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal. Foto: Stanislav Stepashko

 

Jaanus Samma ja Temnikova & Kasela galerii ning Kris Lemsalu Londonis

 

Temnikova & Kasela galerii võtab sel aastal esmakordselt osa maailma ühest mainekamast kunstimessist Frieze London. Galerii esitleb Londonis messi Focus sektsiooni kuuluvas väljapanekus Jaanus Samma teoseid. Tegemist on esimese korraga, kui Frieze London messile on valitud osalema Eesti galerii.

 

Teise Eesti kunstnikuna on Frieze Londonil väljas Kris Lemsalu, keda esindab messi Main sektsioonis Glasgow galerii Koppe Astner.

 

Aeg: 3. – 6. oktoober 2019

Koht: Regent’s Park, London

Koduleht: frieze.com

 

 

Holger Loodus ‘Teekond maailma lõppu’ (2017), kaader filmist. Kunstniku loal

 

Holger Loodus Turus

 

Turu Kunstimuuseumis avatakse Holger Looduse näitus ‘Teekond maailma lõppu’. Väljapanek ühendab romantismi, modernismi ja globalismi, uurides sündmusi ja inimesi, kes on panustatud inimkonna ja inimmõistuse piirituse müüdi konstrueerimisse ja tugevdamisse. Soomes väljas olevaid teoseid sai Eestis näha 2017. aastal Looduse samanimelisel näitusel Tallinna Kunstihoone galeriis ja 2018. aastal EKKMis Köler Prize’i nominentide näitusel. ‘Teekond maailma lõppu’ Turu Kunstimuuseumis on kunstniku esimene isikunäitus Soomes. 

 

Aeg: 4. oktoober – 17. november 2019 

Koht: Turu Kunstimuuseum, Aurakatu 26, Turu

Koduleht: turuntaidemuseo.fi

 

 

Timo Toots ‘Memopol-3’, 2018. Kunstniku loal. Foto: Timo Toots

 

Timo Toots Soulis

 

Timo Toots viibib oktoobrikuus kahenädalases residentuuris Nabi kunstikeskuses Soulis, Lõuna-Koreas. Nabi missiooniks on pakkuda kriitilist pilku lähiajaloo tehnoloogilistele arengutele ja olla platvormiks tehnoloogia teemaga töötavate kunstnike koostööks ja ideede arendamiseks. Timo Toots tegeleb residentuuri kestel oma teose ‘Memopol-3’ edasiarendamisega, mida esitleb keskuses novembrikuus avataval näitusel. 

 

Aeg: residentuur: 5. – 14. oktoober 2019 / näitus: 8. – 29. november 2019

Koht: Nabi kunstikeskus, SK Seorin-dong hoone, 26 Jong-ro, Jongno-gu, Soul

Koduleht: nabi.or.kr

 

 

Ivar Veermäe ‘The Flood’, 2018. Installatsioonivaade näituselt ‘#Material 4.0’ Sindelfingeni galeriis. Foto: Frank Kleinbach

 

Ivar Veermäe Groningenis

 

Ivar Veermäe osaleb Hollandis Groningenis rahvusvahelisel fotofestivalil Noorderlicht. Tänavune, järjekorras 26. festival kannab alapealkirja ‘TAXED TO THE MAX …at least you are not afraid to live life on the brink of chaos’ ning see keskendub rahvusvahelistele suurfirmadele ja nende mõjule poliitikakujundamisel. Ivar Veermäelt on festivalil väljas 2018. aasta teos ‘The Flood’, milles kunstnik uurib krüptoraha fenomeni erinevaid aspekte.

 

Aeg: 6. oktoober – 1. detsember 2019

Koht: Erinevad asukohad Groningeni linnas

Koduleht: noorderlicht.com

 

 

Merike Estna ‘I thought you needed that host body / to spread and multiply’, 2018. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal. Foto: Stanislav Stepashko

 

Merike Estna ja Temnikova & Kasela galerii Pariisis

 

Temnikova & Kasela galerii osaleb tänavu viiendat korda toimuval kaasaegse kunsti messil Paris Internationale. Galerii esitleb Pariisis Merike Estna ja Inga Meldere (LV) teoseid. Paris Internationale on alternatiivmess, mille eesmärgiks on toetada uue põlvkonna noori galeriisid.

 

Aeg: 16. – 20 oktoober 2019

Koht: Rue Alfred de Vigny 16, Pariis

Koduleht: parisinternationale.com

 

 

Kristina Õllek ‘Nautilus New Era’ (2018), kollaaž teose installatsioonivaadetega. Kunstniku loal

 

Kristina Õllek Stavangeris

 

Kristina Õllek osaleb oma 2018. aasta installatsiooniga ‘Nautilus New Era’ Stavangeris, Norras toimuval Screen City biennaalil. Tänavuse biennaali pealkiri on ‘Ökoloogiad: kaotatud, leitud ja jätkuvad’ ja selle eesmärk on tutvustada kunsti, mis uurib inimtegevuse mõju meid ümbritsevatele ökoloogiatele. Biennaali kuraatoriteks on Vanina Saracino ja Daniela Arriado. Kristina Õlleki teost ‘Nautilus New Era’ eksponeeriti esmakordselt 2018. aastal Kati Ilvese kureeritud näitusel ‘Üle voogava silmapiiri’ le lieu unique keskuses Nantes’is, Prantsusmaal.

 

Aeg: 17. – 30. oktoober 2019

Koht: Erinevad paigad Stavangeri linnas

Koduleht: 2019.screencitybiennial.org

 

 

Merike Estna ‘Ghost of the future, filled with memories of past’, 2019. Merike Estna stuudio loal. Graafiline disain: Martina Gofman. Fotod: Marta Vaarik

 

Merike Estna Malmös

 

Merike Estna avab Malmö Moderna Museetis isikunäituse ‘Ghost of the future, filled with memories of past’. Spetsiaalselt Moderna näituseks on kunstnikul valminud uus seeria keraamilisi anumaid ja neljaosaline monumentaalmaal ‘Ocean of Endangered Times’. Suuremahuline näitus muuseumi kahes saalis hõlmab Estna varasematest töödest teiste seas käsitsi maalitud keraamilistest plaatidest põrandat 13. Balti triennaalilt, pealkirjaga ‘An egg, a larva, a nymph’, käsitsi maalitud keraamilistest plaatidest vann-skulptuuri Tallinna Linnagalerii näituselt ‘Misantseen’ ja puujalgadel seisvat maal kui lava seeriat ‘Tree trunks, serpents and other animals’ kaasaegse kunsti keskuse kim? isikunäituselt ‘Disposable Gloves Guide’. Andreas Nilssoni kureeritud ‘Ghost of the future, filled with memories of past’ on Estna esimene isikunäitus Skandinaavias.

 

Aeg: 26. oktoober 2019 – 26. jaanuar 2020. Näituse avamine 25. oktoobril

Koht: Moderna Museet Malmö, Ola Billgrens plats 2–4, Malmö

Koduleht: modernamuseet.se

 

Oktoobris veel avatud:

Andres Koort, Arne Maasik, Urmo Raus ja Helen & Sandra Sirp New Yorgis

Kris Lemsalu Veneetsias

Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsak Espoos

Marge Monko Amsterdamis

Tanja Muravskaja Boråsis

Jaanus Samma Rapperswil-Jonas (kuni 13.10)