Välisuudised veebruar 2019

Tanja Muravskaja ‘Kolm õde’, 2015. Kunstniku loal. Installatsioonivaade, Köler Prize 2018/EKKM. Foto: Hedi Jaansoo

 

Tanja Muravskaja Stockholmis

 

Stockholmis, Tensta Konsthallis esitletakse Tanja Muravskaja heli- ja videoinstallatsiooni ‘Kolm õde’. Muravskaja uurib teoses, mil moel mõjutab Ukraina sõda sugulaste ja perede omavahelisi suhteid. Teoses portreteerib kunstnik oma Ukrainas ja Venemaal elavaid sugulasi, illustreerides kuidas poliitika ja meedia tekitavad peredes vastuolusid.

 

Tanja Muravskaja ise on kuni veebruari lõpuni Tensta Konsthallis residentuuris.

 

Aeg: 5. veebruar – 22. aprill 2019

Koht: Tensta Konsthall, Taxingegränd 10, Spånga, Stockholm

Koduleht: tenstakonsthall.se

 

 

Joensuu kunstimuuseum Onni

 

Alice Kask, Neeme Külm, Jass Kaselaan ja Holger Loodus Joensuus

 

Joensuu kunstimuuseumis Onni saab näha Alice Kase, Neeme Külma, Jass Kaselaane ja Holger Looduse näitust ‘Neljal käel’. Tallinna Kunstihoone ja Joensuu kunstimuuseum Onni koostöös korraldatud näituse produtsendiks on Tallinna Kunstihoone ja kuraator on Tamara Luuk. Väikest osa Joensuu näitusele esitatud töödest sai näha äsjalõppenud Helsingi Taidehalli näitusel ‘Alice, Neeme ja Jass’, kuid tervikuna on väljapanek kohandatud Onni muuseumikeskkonnale ja sisaldab ka uusi, selle jaoks spetsiaalselt loodud teoseid.

 

Aeg: 7. veebruar  – 5. mai 2019

Koht: Joensuu Kunstimuuseum Onni, Kirkkokatu 23, Joensuu

Koduleht: museot.fi

 

 

Jaan Toomiku näitust tutvustav materjal

 

Jaan Toomik Moskvas

 

Jaan Toomik avab Moskva Moodsa Kunsti Muuseumis MMOMA isikunäituse ‘My End is My Beginning. And My Beginning is My End’. Moskva kuraatori ja kriitiku Viktor Misiano kureeritud näitusel saab näha nii Toomiku varasemat loomingut kui ka uusi teoseid. Viiel näitusepinnal tegutsev Moskva Moodsa Kunsti Muuseum avati 1999. aastal esimese riikliku ainult 20. ja 21. sajandi kunstile keskendunud muuseumina Venemaal ja lisaks Vene kunsti tutvustamisele on muuseumil silmapaistev rahvusvaheline programm.

 

Aeg: 12. veebruar – 24. märts 2019

Koht: MMOMA, Gogolevski 10, Moskva

Koduleht: mmoma.ru

 

 

Marge Monko ‘Diamonds Against Stones’ 2018, installatsioonivaade. Kunstniku ja Ani Molnár galerii loal. Foto: Marge Monko

 

Marge Monko Essenis

 

Essenis, Museum Folkwangis avatakse Marge Monko isikunäitus ‘Diamonds Against Stones’, milles kunstnik uurib luksuskaupade reklaamide ja esitlusviiside visuaalse keele mõju tarbijatele. Enamikke näituse teoseid sai näha aasta tagasi Marge Monko Tallinna Linnagalerii näitusel ‘Kivid teemantide, teemandid kivide vastu’. Lisaks varasematele teostele valmib Monkol Esseni näituse tarbeks kaks uut teost – bänneri-installatsioon Esseni avalikus ruumis ja vinüülkleebis muuseumi fuajees.

 

Aeg: 22. veebruar – 5. mai 2019

Koht: Museum Folkwang, Museumsplatz 1, Essen

Koduleht: museum-folkwang.de

 

 

EKKMi ja HIAPi esindajad koos kunstnik Sigrid Viiriga

 

Sigrid Viir Helsingis

 

Sigrid Viir siirdub veebruaris HIAPi residentuuri Suomenlinnas, Helsingis. Residentuuriperioodi sisuline fookus on peamiselt EKKMi 2019. aasta näitusehooaega aprillis avaval isikunäitusel ning selle ettevalmistamisel. Viiri residentuur on esimene väljund käesoleval aastal alguse saanud EKKMi ja HIAPi vahelisele koostööprojektile, mille sihiks on nii laheülene dialoog ja teabevahetus kui kaasproduktsiooni formaadis sisulisema koostöö võimaldamine kunstnikele ja kuraatoritele.

 

Aeg: 5. veebruar – 28. veebruar 2019

Koht: HIAP Suomenlinna, Suomenlinna B 28/2, Helsingi

Koduleht: hiap.fi

 

 

Anna Škodenko. Foto: Eduard Žentsik

 

Anna Škodenko Brüsselis

 

Anna Škodenko viibib selle aasta algusest pool aastat kestvas residentuuris Brüsselis, WIELSi kaasaegse kunsti keskuses. Programmi jooksul korraldatakse osalejatele töötubasid, vestlusringe, arutelusid, kunstnikule annavad tagasisidet residentuuri külastavad oma ala tipud. Esimest korda osalesid Eesti kunstnikest sama programmi raames residentuuris Paul Kuimet ja Jaanus Samma. Eesti kunstnike osalemist WIELSi residentuuriprogrammis korraldab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus.

 

Aeg: jaanuar – juuni 2019

Koht: Wielsi kaasaegse kunsti keskus, Av. Van Volxemlaan 354, Brüssel

Koduleht: wiels.org

 

Veebruaris veel avatud:

Balti kaasaegse kunsti näitus Helsingis
Diana Tamane ja Kristina Õllek Winterthuris (kuni 10.02)
Ingel Vaikla Viinis (kuni 17.02)
Krista Mölder Moskvas (kuni 11.02)