EKKAK toetas tänavu kunstivälja arengut ja rahvusvahelistumist
2021 oli Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusele (EKKAK) vaatamata jätkuvalt keerulisele viiruseolukorrale professionaalselt tihe. Erinevates arendustegevustes osales ligi 40 kunsti- ja kultuurivaldkonna organisatsiooni üle Eesti ning sadu kunstnikke, kuraatoreid ja kunstitöötajaid Tallinnast, Tartust, Hiiumaalt, Saaremaalt, Pärnust, Viljandist, Narvast ja Võrust. Regulaarne koostöö toimub galeriide, näituseasutuste, muuseumide, erialaliitude, residentuuride, valdkonna tugistruktuuride, kirjastuste ja ajakirjade väljaandjate, veebiplatvormide ning üldharidus- ja ülikoolidega.
EKKAKi üks peamisi ülesandeid on Eesti kunstivälja professionaalse arengu toetamine. Tänavu kevadel käivitus koolitusprogramm kunstiprofessionaalidele, mille raames mindi süvitsi teemadega autoriõigustest digiturunduseni ning videokunsti müügist organisatsiooni ökoloogilise jalajälje mõõtmiseni. Kokku toimus 9 õppepäeva, millest sai osa 149 kunsti- ja kultuuriväljal tegutsejat. Samuti jätkus kunstiorganisatsioonidele suunatud mentorlus- ja veebiarendusprogramm. Mentorite suunamisel said oma strateegiaid kujundada Valge Kuup ja Art & Tonic galerii. Täienesid või uuenesid Positiiv galerii ja ajakirja, Maajaama, Noari ja Art & Tonic galerii kodulehed ning lähiajal on valmimas veel kolm EKKAKi toetatud veebiarendust.
EKKAKi teine peamine tegevussuund on rahvusvahelise koostöö toetamine. Septembri alguses EKKAKi ja Fotokunstnike ühenduse koostöös toimunud Eesti ainus kunstimess Foto Tallinn tõi Kai kunstikeskusesse ühe nädalavahetuse jooksul ligi 900 kunstihuvilist. Tänavune mess kujunes kuraator Isabella van Marle käe all läbi aegade kõige rahvusvahelisemaks – välisautorite teosed moodustasid kaks kolmandikku väljapanekust. Lisaks rahvusvahelisusele paistis mess silma müügiedu poolest – uue omaniku leidis 33 teost. Foto Tallinn tegi sel aastal esmakordselt koostööd Sunly ja Luminoriga, kes tegid kunstioste messi valikust ning innustasid eeskuju kaudu kaasaegse kunsti kogumisega alustama.
Lisaks Foto Tallinna korraldamisele toetas EKKAK olulisel määral galeriide ja kunstikirjastuse osalust neljal rahvusvahelisel messil. Lugemik osales virtuaalsel messil Printed Matter’s Virtual Art Book Fair ja Okapi galerii ArtVilniusel. Kogo galerii astus esmakordselt üles Liste messil Baselis ning Temnikova & Kasela jätkas edukalt Frieze Londonil.
Rahvusvahelise koostöö edendamise oluline osa on välisekspertide, peamiselt kuraatorite ja kriitikute regulaarsed visiidid Eestisse. Vaatamata reisipiirangutele külastas Eestit uurimimisvisiidi eesmärgil 15 rahvusvahelist kunstiprofessionaali nii EKKAKi korraldatud lühivisiitidel kui Kai kunstikeskuse residentuuris. Lisaks Kai residentuurile jätkub kuuendat aastat EKKAKi koostöö New Yorgis asuva ISCP residentuuriprogrammiga, kus tänavu sügisel osales rahvusvahelise žürii valikul kunstnik Mia Raadik.
2021. aastal jõudis lõpule EKKAKi ja Outset Eesti kutsel 2018 suvel toimunud Tate Modern muuseumi kuraatorite ja Ida-Euroopa kunsti ostukomisjoni liikmete visiidist alguse saanud protsess esimese Eesti kunstniku teose kaasamiseks Tate’i kogusse. Sellest aastast kuulub maailma ühe olulisema kunstimuuseumi kogusse Anu Põdra installatsioon “Keeled (Aktiveeritud versioon)” (1998).
Alates 2019. aastast korraldab EKKAKi tiim Tallinnas asuva Kai kunstikeskuse tööd. Kai kunstikeskuses toimus 2021 lisaks kunstimessile Foto Tallinn 4 rahvusvahelist näituseprojekti. Kai majas toimus näituste ja EKKAKi programmilise tegevuse kõrval terve rida kultuurisündmusi, näiteks animafilmi- ja muusikafestivalid, moe- ja teatrietendused ning filmivõtted ja -esilinastused. Jätkus koostöö raamatupoega Puänt, mille pidevalt täienev pop-up müügiväljapanek on saanud Kai külastajate sooja vastuvõtu. Kai ühiskontoris töötas 2021 aastal 7 kultuuri- ja kunstivaldkonna organisatsiooni. Kai ja EKKAKi tegevus on saanud tunnustust ja tähelepanu sellistes olulistes väljaannetes nagu Artreview, Artforum, Artnews, The Art Newspaper, The Calvert Journal ja Wallpaper*, jõudes 2,8 miljoni lugejani üle maailma.
2021. aastal toetas EKKAKi tegevust Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK) vabaühenduste arenguhüppe voorust eesmärgiga parandada omatulu teenimise võimekust. KÜSKi projekti raames oleme aasta jooksul koostöös arenguekspert Taivi Koitlaga läbi viinud mitmeid arendustegevusi ja välja töötanud strateegiaid, mille abil viia EKKAKi omatulu teenimine stabiilsematele alustele. Lisaks KÜSKile toetasid EKKAKi tegevusi 2021. aastal EAS/Euroopa Regionaalarengu Fond, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital ja Nordic Culture Point.
EKKAK osaleb aktiivselt kunstivälja kestlikuks arenguks vajalikel mõttetalgutel. EKKAKi, Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse ja Eesti Kunstnike Liidu eestvedamisel on sündinud Kunstivaldkonna arengukava (KUVA 2021-2025). Läbi aasta toimusid mitmed temaatilised veebikohtumised valdkonna professionaalidega, mille tulemusena on valminud nelja suuremat arengusuunda käsitlev kunstivälja arengu teekaart koos tegevuskavaga. KUVA 2021-2025 esitlus toimub uue aasta alguses.
Täname südamest kõiki EKKAKi partnereid ja toetajaid sisuka aasta eest ning ootame põnevusega tulevast koostööd!
Temnikova & Kasela galerii tiim ja kunstnik Flo Kasearu Frieze messil Londonis. Foto: erakogu / Kogo galerii tiim Liste messil Baselis. Foto: erakogu / Kunstnik Alexei Gordin Foto Tallinn messil Kai kunstikeskuses. Foto: Rait Tuulas