Välisuudised veebruar 2018
Karel Koplimets ‘Juhtum nr 13. Oodates taarast laeva’, 2017. Kunstniku ja Kiasma kaasaegse kunsti muuseumi loal. Foto: Manuel Mägi
Balti kaasaegse kunsti näitus Helsingis
Helsingis Kiasmas avatakse balti kaasaegse kunsti näitus ‘There and Back Again – Contemporary Art from the Baltic Sea Region’, mis uurib läbi rännaku-metafoori identiteedi, kuulumise ja mälu küsimusi. Näituse pealkiri viitab ühest küljest füüsilisele reisimisele, kuid kutsub teisalt vaatajat mõtisklema ka kunsti ja inimeseks-olemisega kaasnevatele sisemistele rännakutele. Näitus baseerub Kiasma kogul ja väljas on nii teosed, mis on omandatud muuseumi algusaegadel 1990. aastatel kui ka värskemad ostud. Enamikke neist saab muuseumi pinnal näha esmakordselt.
Eestist osalevad näitusel Alexei Gordin, Flo Kasearu, Karel Koplimets, Kris Lemsalu, Jüri Okas, Jaanus Samma, Tea Tammelaan ja Jaan Toomik.
Näitusega kaasneb trükis, kuhu on teiste seas tekstid kirjutanud Evelyn Raudsepp ja Rebeka Põldsam.
Aeg: 9. veebruar 2018 – 24. märts 2019. Avamine neljapäeval, 8. veebruaril kell 18
Koht: Kiasma kaasaegse kunsti muuseum, Mannerheiminaukio 2, Helsingi
Koduleht: kiasma.fi
Maria Metsalu performance ‘Mademoiselle x’. Kunstniku loal. Foto: Alan Proosa
Eesti kaasaegse (performance-)kunsti festival Helsingis
Helsingis Kiasmas toimub kuu lõpus Eesti kaasaegse (performance-)kunsti festival UUE, mis tutvustab meie noorema põlvkonna kunstnikke. Festivali programmis saab näha Flo Kasearu, Maria Metsalu ja Merike Estna performance’id, Iggy Lond Malmborgi etendust ning videoskriiningut Kristina Normani ja No99 loomingust. Lisaks toimub Anu Allase ja Maria Arusoo loeng Eesti performance-kunsti ajaloost ning Järvi Lipasti juhendatud keelekohvik.
Festival on seotud Kiasmas samaaegselt avatud oleva näitusega ‘There and Back Again – Contemporary Art from the Baltic Sea Region’ ning 22. veebruaril toimub nii festivalil kui näitusel osaleva Flo Kasearu artist talk.
Festivaliga tähistatakse Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva.
Aeg: 21. – 25. veebruar 2018
Koht: Kiasma kaasaegse kunsti muuseum, Mannerheiminaukio 2, Helsingi
Festivali kava: kiasma.fi
Dénes Farkas ‘Darkness visible 1’, 2017. Kunstniku ja Ani Molnári galerii loal
Dénes Farkas Budapestis
Dénes Farkas avab kuu alguses Budapestis teda esindavas Ani Molnári galeriis isikunäituse ‘Darkness Visible’, mis on järjeks 2017. aasta kevadel EKKMis näidatud projektile ‘How-to-calm-yourself-after-seeing-a-dead-body Techniques’. Farkase isikunäitus on inspireeritud USA-Liibanoni kirjaniku Rabih Alameddine raamatust ‘An Unnecessary Woman’. Kunstnik asetab kirjaniku teosest pärinevad tsitaadid dialoogi fotodega maailma eri paigus asuvatest seemnepankadest, mille eesmärgiks on bioloogilise mitmekesisuse ja globaalse toidujulgeoleku tagamine. Nõnda kõneleb näitus kaasaja turvatunde petlikkusest ja haprusest.
Aeg: 1. veebruar – 3. märts 2018
Koht: Ani Molnári galerii, Bródy Sándor utca 22, Budapest
Koduleht: molnaranigaleria.hu
Teos Flo Kasearu seeriast ‘Muuseumidirektori hirmud’, 2014. Kunstniku ja Temnikova & Kasela galerii loal
Flo Kasearu Spångas
Flo Kasearu osaleb Stockholmi külje all Spångas asuva Tensta Konsthalli näitusel ‘Soon enough: art in action’. Väljapaneku teemaks on tulevik, mida kõik osalevad kunstnikud otseselt või kaudselt oma loomingus käsitlevad. Näitus on algimpulsi saanud sellest, kuidas kunstnikud osalevad oma praktika kaudu kaasajale iseloomulike keeruliste probleemide sõnastamises ning koordineerivad vajadusel vastupanu. Flo Kasearult on Rootsis väljas teosed 2014. aasta seeriast ‘Muuseumidirektori hirmud’.
Aeg: 7. veebrurar – 29. aprill 2018
Koht: Tensta Konsthall, Taxingegränd 10, Spånga
Koduleht: tenstakonsthall.se
Herkki Erich Merila ‘Sakari 27/10/2016 11:35’ seeriast ‘Köögiportreed’, alates 2016. Kunstniku loal
Anneli Porri kuraatorinäitus Budapestis
Tallinna Fotokuu ja Tallinna Kunstihoone koostööna Narva Muuseumi kunstigaleriisse valminud näitus ‘Ütle mulle. Kaasaegne portree fotograafias’ on Eesti Instituudi kutsel osa Budapesti Fotofestivalist 2018. ‘Ütle mulle’ on ülevaade kaasaegsest portreefotograafiast Eestis, kuid portreteeritavate valik ja portreede kontekst on samal ajal ka lugu Eesti lähiajaloost ja ühiskonnast. Iga teos viitab oma modelli ja teema kaudu kindlatele lugudele. Laulva revolutsiooni kangelased, humanistlik pilk vangide subkultuurile, Kihnu saare etnograafia ja eksootika globaalses maailmas, Nõukogude inimese ja esimese Eesti vabariigi aegse fotofooni kohtumine, sõjapõgenikust vanaema, kunstniku suhe oma ema ning kaaskunstniku ja kunstiajalooga on tundlike kunstiteoste sisuks ja parajaks palaks, mille kaudu Euroopa publik võiks leida kontakti Eestiga. Oluline on ka näituse ajaline mõõde, tööd on aastatest 1983—2017, mis annab valikule tugevama kaalu ja õiguse rääkida Eesti ühiskonnast laiemalt.
Näitusel osalevad Herkki Erich Merila, Marge Monko, Tanja Muravskaja, Alissa Nirgi, Birgit Püve, Mark Raidpere, Peeter Tooming, Anna-Stina Treumund ja Sigrid Viir.
Aeg: 21. veebruar – 18. märts 2018
Koht: FUGA Budapesti Arhitektuurikeskus, Petőfi Sándor utca 5, Budapest
Koduleht: en.fuga.org.hu
Ingel Vaikla. Foto: Sohvi Viik
Ingel Vaikla Gentis
Selle aasta alguses alustas Ingel Vaikla kaheaastast programmi HISKi rahvusvahelises kunstiresidentuuris Belgias. HISK pakub post-akadeemilist kursust kujutava- ning audiovisuaalkunsti valdkonnas ning keskendub eelkõige kunstnike isikliku kunstipraktika väljaarendamisele. Ingel Vaikla on visuaalkunstnik ja filmitegija, kelle tööde fookuses on kaamera, ruumi ning selle kasutaja vaheliste suhete mõtestamine. Ta on eelkõige huvitatud indiviididest, kes esindavad ühiskonna vähemust ning neid ümbritsevatest varjatud ning unustatud heterotoopilistest ruumidest. Vaikla valmistub HISKi residentuuris muuhulgas novembris avatavaks isiknäituseks EKKMis, mille kuraator on Laura Toots.
Aeg: 2018–2019. aasta
Koht: Hoger Instituut voor Schone Kunsten (HISK), Gent, Belgia
Koduleht: hisk.edu
Veebruaris veel avatud:
Kris Lemsalu Londonis (kuni 10.02)
Kris Lemsalu Prahas (kuni 21.02)