EKKAK ja Dorichi majamuuseum alustasid residentuurikoostööd

Foto: Ahlam Ahmadi

 

Eesti Kaasaegse Kunsti Aarenduskeskus ja Dorichi majamuuseum (Dorich House Museum) alustasid residentuurikoostööd. Kingstoni ülikooli koosseisu kuuluv Dorichi majamuuseum paikneb Londoni edelaosas Richmond Parki pervel. Tegu on skulptor Dora Gordine’i kunagise kodustuudioga, mis peale kunstniku surma 1991. aastal renoveeriti ning külastajatele avati.

 

Dora Gordine (1895-1991) oli 20. sajandil tegutsenud skulptor, kes on eelkõige tuntud oma klassikalise joonega portreede ja figuuride poolest. Juudi päritolu Gordine sündis Lätis ning kolis 17-aastaselt koos perega Eestisse. Oma esimesi töid esitles Gordine Tallinnas, liikudes peagi edasi Pariisi, Berliini ja Londonisse, kus kunstnik viimaks pidama jäi. Gordine suutis end toona veel üsna meestekeskses kunstimaailmas jõuliselt kehtestada ning tema töid saatis 20. sajandi esimeses pooles võrdlemisi suur menu. Kantuna Dora Gordine’i elust ja loomingust, on muuseumi fookuses just loovaladel tegutsevate naiste toetamine ja esile tõstmine.

 

Esimese eestlasena osales Dorichi majamuuseumi residentuuris kunstnik Flo Kasearu. Residentuuri tulemusel avatakse Dorichi majamuuseumis Flo Kasearu ja Elina Vitola koostöös valminud näitus “Parasiidid”, mille fookuses on sekkumine Dorich House’i püsiekspositsiooni. Kunstnikud on nihestanud muuseumis juba olemasolevaid teoseid, kasutades silmapaistmatult väikeseid ent suure jõu ja potentsiaaliga esemeid. Miniatuursed skulptuurid nagu pronksist puugid, okkad, seemned ja hirve pabulad parasiteerivad Gordine’i skulptuuride küljes, luues seose muuseumi lähistel asuva pargiga.

 

Residentuurist kasvas välja ka Flo Kasearu esimene Suurbritannia soolonäitus “Võõrustaja” Stanley Pickeri galeriis. Näituse tarbeks valmisid uute teostena väikesed seebiskulptuurid, mis on loodud koopiana Flo Kasearu majamuuseumist Tallinnas. Teosed ei taga mitte ainult eluaegset seebivaru kunstniku kodusaunas, vaid toovad lisaks seebi otsasaamisele esile ka teisi murettekitavaid ohte nagu võimalik tulekahju 113-aasta vanuses puumajas, aias laiutav auk ja avalikus ruumis “parasiteeriv” kord.

 

Näitused on avatud 7. oktoobrist 22. detsembrini 2023.

 

Flo Kasearu (s. 1985) on Eesti kunstnik, kes viimased kümme aastat elab, töötab ja võõrustab külastajaid Flo Kasearu majamuuseumis Tallinnas. Ta parasiteerib era- ja avalikes ruumides, elatub erinevatest sotsiaalsetest protsessidest ning kasutab oma töödes irooniat ühe peamise tööriistana. Kunstnikku esindab Temnikova & Kasela galerii.

 

Elina Vitola (s 1986) on Läti kunstnik, kelle looming ulatub maalikunstist keerukate kogukondlike installatsioonide ja koostööprojektideni. Ta on töötanud nii kunstniku kui kuraatorina Monumental Cafes ja Low galeriis Riias. Elina Vitola ja Flo Kasearu koostöös valmis teos “Haigem”, mis oli osa näitusest “Kütiorust Kadriorgu. Võim”. Kunstnikku esindab Kogo Galerii.

 

Residentuuriprogrammi ja näituseid toetasid Kingstoni ülikool, Arts Council England, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Saatkond Londonis, Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus, Läti Kultuurkapital, Temnikova & Kasela galerii ja Kogo galerii.