Kris Lemsalu & Kitty Florentine’i performance avab Performa biennaalil Balti programmi

Foto: Britt Randma

 

New Yorgis 1.-19. novembrini toimuva Performa biennaali Balti fookuse avasündmus on Kris Lemsalu ja Kitty Florentine’i performance “Kuniks veri meie purskkaevudes vemmeldab”. Kunstnike esmakordse koostööna sünnib salapärane küsimuste-, naudingute- ja muutusteküllane maastik. Üritus toimub 99 Canal ruumides pühapäeval, 5. novembril algusega kell 20

 

Performa programmi jaoks valminud lavastusliku installatsiooni keskmes on Kris Lemsalu inimpurskkaev, millele Kitty Florentine’i žanripiire ületav hääl lisab taktiilseid ja tunnetuslikke mõõtmeid. Nii kehale kui purskkaevule viitavad sümbolid sulanduvad teineteisesse, hägustades arusaama algallika ideest. Florentine loob harfiloomingul ja improvisatsioonil põhineva heli- ja koreograafiamaastiku, mis on inspireeritud tikutaja-nimelise linnu laulust. Mõlema kunstniku varasemast loomingust välja kasvanud keskkond mängib olulist rolli Lemsalu ja Florentine’i omavahelises sünergias, kus kohtuvad looduslik ja tehislik, ilu ja grotesk ning huumor ja surelikkuse tajumise kaalukus. 

 

“Kuniks veri meie purskkaevudes vemmeldab” avab tänavuse Performa biennaali Balti ja Eesti projektide programmi, mille täpse ajakava avalikustame lähinädalatel.

 

Balti fookuse raames toimub esmakordselt biennaalil 3-kuuline Balti praktikaprogramm, kus Performa kuraatorite ja produtsentide kõrval omandavad kogemusi kolm noort kuraatorit — Kerly Ritval Eestist, Aiste Liuka Jonynaite Leedust ja Tina Petersone Lätist. Balti praktikaprogramm toimub koostöös Ruperti kunstikeskusega Vilniuses ning Läti Kaasaegse Kunsti Keskusega.

 

EKKAKi pikaajaline koostöö Performaga algas 2017. aastal, kui Eesti oli biennaali fookusriik. Eesti Avatud Paviljoni programmi keskmes olid Flo Kasearu, Anu Vahtra ning Kris Lemsalu & Kyp Malone’i spetsiaalselt biennaali jaoks loodud uudisteosed. Tänavu esitletakse biennaali programmis Soome Avatud Paviljoni, mis annab unikaalse võimaluse maailma kunstipealinnas võimendada Põhja- ja Baltimaade regiooni kaasaegset kunsti.

 

Tähistamaks Balti fookust ning Soome Avatud Paviljoni, toimub 5. novembril Performa Hubis Balti-Soome vastuvõtt.


Sel aastal kümnendat korda toimuv Performa biennaal on loonud globaalse platvormi 21. sajandi  performance’ile. Kaasaegse kunsti ja etenduskunstide ristumiskohaks kujunenud Performa toob esile performance’i kriitilise rolli kunstiajaloos ning on pühendunud uute suundade innustamisele valdkonnas. Kuraator RoseLee Goldbergi poolt asutatud Performa on alates 2005. aastast produtseerinud 9 biennaali, töötanud enam kui 1000 kunstnikuga ja see on üks suurimaid mitte-kommertslikke kaasaegse kunsti üritusi USAs, mida on külastanud kokku üle 250 000 inimese. 

 

Kuraator Karin Laansoo

Skulptuurid Kris Lemsalu

Heli ja vokaalid Kitty Florentine

Lavakujundus Viktoria Martjanova

Helitehnika Federico Bolagno

Valgus Andrew Giugno

Graafiline disain Kaarel Nõmmik 

Suured tänud Kristina Oras, Erik Liiv, Ambra Perfume Shop ja SKLVA Perfumes

 

Balti ja Eesti programmi projektijuht on Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskus (EKKAK) / Kai kunstikeskus.

 

Toetab Balti Kultuurifond, Eesti Kultuuriministeerium ja Eesti Peakonsulaat New Yorgis.