Outset Eesti toetab tänavu rekordmahus uusi kunstiprojekte

Eesti suurim kunsti erarahastuse institutsioon Outset Eesti toetab 2017. aastal uute kunstiteoste loomist rekordmahus nii Eestis kui välismaal. Outset Eesti on unikaalne kogu meie kultuurimaastikul kui suundanäitav eraraha organiseeritud platvorm, mis lisaks produktsioonile toetab kunstiteoste jõudmist avalikesse kogudesse.

 

22. juulil avaneb Prantsusmaal Treignac Projekti raames endises lõngavabrikus Laura Põllu installatsioon  ‘Much Later We Go For A Swim’ koostöös kuraator Jussi Koitelaga. Eesti Vabaõhumuuseumis on sügiseni avatud Marianne Jõgi kahest installatsioonist koosnev näitus “Metatalu elemendid”. Tegemist on arhitektuursete vormidega, mis toetavad inimese heaolu, loovust ja tajuerksust. Muuli juurde ujuvsillale ehitatud valgest püstkojast saavad külastajad suvekuudel jälgida Lüüra tähtkuju eredaima tähe Veega liikumist.

 

Esmakordseks saavutuseks kunstivaldkonnas võib pidada Outset Eesti koostööd Eesti Kultuuriministeeriumiga Katja Novitskova skulptuuripargi ‘Earth Potential’ rahastamisel, kus eraliikmetest ettevõtjate toetust otsustas kultuuriministeerium kahekordistada. Seitsmest alumiiniumskulptuurist koosnev ‘Earth Potential’ avatakse New Yorgi Linnavalitsuse ees pargis 22. juunil. See on Katja Novitskova suurim institutsionaalne soolonäitus Ameerika Ühendriikides ning üks New Yorgi kultuurisuve suursündmustest. Projekti tellijaks on rahvusvaheliselt tuntud Public Art Fund ning seda rahastab teiste hulgas New Yorgi Linnavalitsus. Park jääb avatuks novembri alguseni.

 

Outset Eesti on oma tegutsemise ajal kokku toetanud 11 suurproduktsiooni teostumist – lisaks ülalmainitutele veel Jaanus Samma, Paul Kuimeti, Marge Monko, Kris Lemsalu ja Piibe Kolka suuremahulisi projekte dokumentaalfilmidest biennaaliprojektideni. Koostööpartneritest kuraatorite hulgas on lisaks Eesti kuraatoritele Tamara Luugile, Laura Tootsile ja Anneli Porrile väliskuraatorid Eugenio Viola (Itaalia), Anna Virtanen (Soome), Dimitri Ozerkov (Venemaa), Jussi Koitela (Soome), Sam Basu (Prantsusmaa) ning Emily Butler ja Omar Kholeif (UK).

 

Outset Eesti on Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse (EKKAK) poolt koos Eesti ettevõtjatega loodud kunsti erarahastuse  platvormi Outset Contemporary Art Fund Eesti filiaal, mis kuulub 8 riigis tegutsevasse rahvusvaheliste kunstipatroonide võrgustikku. Eesti haru asutati 2015. aastal ning Outseti peamiseks eesmärgiks on toetada uute kunstiteoste loomist ja nende jõudmist avalikesse kogudesse.