Kümme aastat Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskust

Lõppeval aastal täitus Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusel kümme tegevusaastat. Alates keskuse pidulikust avalöögist 2012. aastal New Yorgis on EKKAK seisnud Eesti kunsti rahvusvahelise nähtavuse suurendamise ning kohaliku kunstivälja professionaalse arengu toetamise eest. Meil on olnud rõõm teha koostööd üle 100 kunsti- ja kultuurivaldkonna organisatsiooni ning kunstnike, kuraatorite ja kunstitöötajatega üle Eesti.

 

Kümne aasta jooksul on EKKAK toetanud 12 kunstiorganisatsiooni osalemist 53 kunsti- ja kunstiraamatumessil. Meie toel on toimunud 26 õppevisiiti 14 riiki, et Eesti kunstikorraldajad saaks tutvuda teiste riikide kolleegide kogemustega, ning 15 valdkonna noort professionaali on saanud end täiendada kaheksas maailma kunstipealinnas kolmekuulisel praktikal rahvusvaheliste organisatsioonide tiimides. Oleme seisnud selle eest, et kohalik kunstiväli oleks rahvusvaheliste kuraatorite ja kriitikute seas nähtav, ja kutsunud Eestisse visiidile 104 rahvusvahelist kunstieksperti.

 

Rahvusvahelises plaanis oleme pidanud tähtsaks partnersuhete arendamist ja ühisprojekte. EKKAKi üks pikaaegsemaid partnereid on ISCP, kellega koostöös on toimunud kuue Eesti kunstniku ja ühe kuraatori residentuur New Yorgis. EKKAK on produtseerinud Eesti Avatud Paviljoni Performa17 biennaalil New Yorgis (2017), Katja Novitskova näituse Whitechapeli galeriis Londonis (2018), Marianne Jõgi teose esitlemise London Art Nightil (2018) ja mitu Eesti kunsti tutvustamisele pühendatud üritust üle maailma, näiteks New York Timesi veergudelegi jõudnud õhtusöök “Eating the Forest” Milanos (2015). 2018. aastal toimus EKKAKi ja Outset Eesti kutsel Tate Moderni muuseumi kuraatorite ja Ida-Euroopa kunsti ostukomisjoni liikmete visiit Tallinnasse. Visiidi tulemusena kuulub alates eelmisest aastast Tate’i kogusse Eesti kunstniku Anu Põdra teos, mis on esimene eestlasest kunstniku töö selles muuseumis.

 

EKKAK on kohalikul kunstiväljal kanda kinnitanud valdkondliku koolitus- ja ekspertkeskusena. Meie viiel spetsiaalse suunitlusega Galeristide meistrikursusel on 20 rahvusvahelise lektori käe all teadmisi omandanud 150 alustavat või kogenud kunstitöötajat. Lisaks sellele on üle 300 kunstiprofessionaali arendanud tööks vajalikke oskusi 22 koolitusel, mida on läbi viinud 29 õigus-, kommunikatsiooni-, turundus-, keskkonna- ja finantsvaldkonna eksperti. Organisatsiooni arenguvajadusest lähtuvast personaalsest mentorlusest on osa saanud kümme kunstiettevõtet ning EKKAKi toel on uuendatud üheksa kodulehte.

 

Lisaks rahvusvahelise nähtavuse parandamisele ja kunstivälja arendamisele on EKKAK oma tegutsemisaja jooksul pannud rõhku ka kunstialase teadlikkuse suurendamisele. Oleme korraldanud 20 üle-tallinnalist galeriiõhtut Tallinna Teisipäev, mille käigus on toimunud 100 külastust 21 näitusepaika ning 27 stuudiovisiiti kaasaegsete kunstnike tööruumidesse üle Eesti.

 

Alates 2019. aastast korraldab EKKAK Tallinnas asuva Kai kunstikeskuse tööd. Kais on avamisest saati toimunud 15 suuremahulist rahvusvahelist kunstiprojekti 116 kunstniku ja 11 kuraatori osalusel ning hulgaliselt mitmesuguseid kultuurisündmusi, näiteks filmi- ja muusikafestivalid, kontserdid, teatrietendused, moe-show’d, filmivõtted ja palju muud. Alates selle aasta kevadest tegutseb majas kino Sõpruse Kai saal, kus näidatakse filme igal nädalapäeval.

 

EKKAKi ja Kai kunstikeskuse projektid on saanud tunnustust ja tähelepanu sellistes olulistes väljaannetes nagu Art in AmericaArtreviewArtforumartnetArtnewsThe Art NewspaperThe Calvert JournalCool HuntingForbesFriezeThe Guardian, The New York TimesSunday TimesThe Telegraph ja Wallpaper ning jõudnud miljonite lugejateni üle maailma.

 

EKKAKi on toetanud EAS/Euroopa Regionaalarengu FondKultuuriministeeriumEesti KultuurkapitalKodanikuühiskonna SihtkapitalNordic Culture Point ja Outset Eesti.

 

Täname südamest kõiki EKKAKi partnereid ja toetajaid sisuka kümne aasta eest ning ootame põnevusega tulevast koostööd!

 


Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskuse tiim EKKAKi 10. sünnipäeva tähistamisel. Vasakult: Kadi-Ell Tähiste, Kadri Laas-Lepasepp ja Karin Laansoo. Foto: Evert Palmets